Peter Kažimír potvrdil zavedenie novej dane pre autá, ktoré budú považované za nadštandard.

Peter Kažimír potvrdil zavedenie novej dane pre autá, ktoré budú považované za nadštandard.

Kto si chce kúpiť drahšie auto mal by sa poponáhľať. V opačnom prípade bude väčšou mierou prispievať na znižovanie štátneho deficitu. Štátu nestačí, že z vozidla s vyššou cenou sa prostredníctvom dane dostane do rozpočtu viac prostriedkov ako z lacnejšieho. Nestačí už ani vysoké daňové zaťaženie palív. Nestačí podstatne vyššie poistné, z ktorého potom poisťovnie tiež platia štátu dane...

Podľa Smeru sa bohatí majú v čase krízy na vyrovnávaní deficitu podieľať väčším dielom ako priemerne a podpriemerne zarábajúci občania. Keďže autá všeobecne nemôžeme pokladať za veci luxusnej povahy, musí byť presne zadefinované čo už je nadštandardné auto a čo nie. Kažimír v tom zatiaľ jasno nemá. Budúci minister a finančný expert, ktorý je okrem iného známy svojím "grafom", napríklad uviedol, že daň sa určite nedotkne vozidiel škoda. Čo je zaujímavé zovšeobevnenie, lebo ak z toho bude vyňatý aj veľký a relatívne luxusný typ Superb, väčšina z nás môže ostať v kľude :) Adekvátne veľké autá iných značiek by totiž tiež nemali byť považované za luxusné.

O luxusnosti bude rozhodovať výkon auta alebo jeho dopad na životné prostredie. Nikto zatiaľ nepovedal, že musí ísť výhradne o drahé autá.
Prostredníctvom novej progresívnej dane malo by do rozpočtu pritiecť 24 miliónov €. Uvidíme aká bude realita.

Prostredníctvom novej progresívnej dane by do rozpočtu malo pritiecť 24 miliónov €. Uvidíme aká bude realita.

Rozhodujúcim faktorom pre určenie luxusnosti budú výkon a tvorba emisií. Podľa ekonómov by táto progresívna daň zasiahla tisíce áut. Výška dane by v najhorších prípadoch mohla dosiahnuť až 1 500 € a do štátnej pokladnice by mohla priniesť až 24 miliónov € ročne. Podobnú daň ľudia platia v Nemecku, Maďarsku a uvažujú o nej v Rusku. Po zavedení tejto dane u našich južných susedov si mnoho ľudí preregistrovalo autá na Slovensko.

Dôležité však bude, ako bude zadefinované slovo „luxus“. Ak bude daň príliš vysoká, môžu ľudia začať nakupovať lacnejšie autá. Pri poriadnej mašine za 100 000 € sa daň 1 500 € dá prežiť. Ktovie, čo si o tom myslí nová vládnuca strana a aké prekvapenia má pre nás ešte pripravené.

Zdroj: hnonline.sk