Každý opotrebovaný olej by mal končiť v rukách odborníkov.

Médiami sa prehnala správa o tom, že vedci zo Slovenskej technickej univerzity vyvinuli novú technológiu na regeráciu použitých olejov. Niektoré zdroje tlačili túto správu do absurdností typu "už nikdy nebudeme musieť v aute meniť olej". Veci sa však majú trochu inak. Dobrou správou je, že novinku podľa hovorkyne STU Andrei Hajdúchovej začala používať firma Konzeko, ktorá sídli v obci Markušovce (okres Spišská Nová Ves).

 

Podľa dostupných informácií o chránený úžitkový vzor majú záujem aj spoločnosti z iných krajín. Nová technológia vznikla prakticky na objednávku. Na STU sa obrátila markušovská firma s požiadavkou na vytvorenie systému, ktorý by lacným spôsobom umožnil opätovné použitie olejov.

 

Hlavná výhoda nového spôsobu spracovania oleja je schopnosť fungovať v malom. S tým sa spájajú malé náklady a krátke vzdialenosti dopravy suroviny, čo sú znova len menšie výdaje.

Kvalitný olej je dôležitý pre každý motor.

Výsledkom spolupráce je technológia, vďaka ktorej netreba spáliť ani liter starého motorového oleja. Viac ako dve tretiny opotrebovaného oleja možno opätovne použiť ako základový olej. Zvyšok má ideálne vlastnosti fluxačného činidla pre použitie do asfaltových zmesí.

 

Slovenskí vedci nie sú prví, ktorí prišli s podobným nápadom. Spracovaniu použitého oleja sa venuje vo svete mnoho firiem. V čom je teda výhoda novej slovenskej technológie? "Hlavnou výhodou novej technológie je možnosť využitia pri menších objemoch. Existujú napríklad nemecké technológie, ktoré však na svoje fungovanie potrebujú toľko oleja, koľko nevyprodukuje celé Slovensko," povedal pre TopSpeed.sk Pavel Timár z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU. Keďže slovenská technológia nepotrebuje veľké objemy oleja, je lacnejšia. Vďaka možnosti regionálnej využiteľnosti navyše redukuje nutnosť prepravovať oleje pred spracovaním na dlhé vzdialenosti. To znamená, že olej z vášho auta môže byť spracovaný aj vo vašom meste.