Americký federálny úrad na ochranu životného prostredia EPA, ktorý podvod celému svetu v piatok oznámil (vďaka svojmu partnerovi CARB - agentúre na sledovanie čistoty vzduchu), navrhuje, aby značka VW dostala za každé takto zmanipulované vozidlo pokutu 37 500 dolárov. To pri 482 000 dotknutých autách v rokoch 2008 až 2015 s motorom 2.0 TDI predstavuje hrozbu bezprecedentnej výšky 18 miliárd dolárov, čo je 15,8 miliardy Eur.


 

Na prekvapenie mnohých sa manažéri VW ani nebránili a vinu priznali. Priamo prostredníctvom najvyššieho šéfa Martina Winterkorna. Naozaj asi nik nečakal, že prvá fáza tohto škandálu prebehne tak hladko. Americký federálny Úrad pre ochranu životného prostredia (EPA) obvinil Volkswagen, že sa zámerne snažil obísť zákony na zlepšenie kvality ovzdušia v piatok dopoludnia. V tom čase už v Európe prakticky na plno bežal víkend. Už v nedeľu prišlo z Wolfsburgu priznanie. Nemecký koncern navyše umožní externé vyšetrovanie. Čo to znamená a kto ho prevedie zatiaľ nie je zrejmé, no zdá sa, že Nemci chcú dokázať, že o manipulácii svojich áut v USA nevedeli a niekto to nariadil svojvoľne.

 


Prečítajte si, ako to celé v piatok 18. septembra začalo: 
ŠKANDÁL! VW V USA KLAME V EMISIÁCH NA VIAC AKO 480 000 TDI AUTÁCH


 

Vyhlásenie s priznaním:

"Priznali sme to EPA. Je to pravda. Aktívne s nimi spolupracujeme." povedal hovorca nemeckého koncernu. Šéf Volkswagenu Martin Winterkorn sa za podvod ospravedlnil. "Ja osobne hlboko ľutujem, že sme sklamali dôveru našich zákazníkov a verejnosti," uviedol Winterkorn vo vyhlásení, ktoré automobilka v nedeľu zverejnila.
 

"Volkswagen nariadil expertné vyšetrovanie tejto záležitosti." Nespresnil však, kto ho povedie. EPA podozrieva Volkswagen, že asi 482-tisíc dieselových áut koncernu, ktoré sa v USA predali po roku 2008, obsahuje softvér, ktorý dokáže zistiť emisnú kontrolu. Počas emisného testu zapne všetky systémy znižujúce emisie, takže autá splnia kontroly. V bežnej prevádzke softvér tieto systémy necháva vypnuté, takže emisie sú aj 40-krát vyššie v porovnaní s úrovňou, ktorú povoľuje legislatíva o zlepšení kvality ovzdušia a ochrane zdravia verejnosti, uviedla predstaviteľka EPA Cynthia Gilesová.


"Netolerujeme a nebudeme tolerovať žiadne porušenia našich interných smerníc ani zákona," uviedol Winterkorn. Dodal, že automobilka plne spolupracuje s príslušnými agentúrami. Obvinenie sa týka modelov VW Jetta, VW Beetle, VW Golf a Audi A3 modelových radov 2009 až 2015 a VW Passat z rokov 2014 a 2015 s motorom 2,0 TDI.