Ak len trochu sledujete dianie okolo elektromobilov, tak iste viete, že Nórsko je baštou elektromobility. Nie je to dané tým, že by mali Nóri nejaké extra ekologické zmýšľanie, ale subvenciami zo strany štátu. Elektromobily platia nižšie dane, majú parkovanie zdarma (nie všade) a častokrát aj nabíjanie zdarma. Jednoducho z ekonomického pohľadu sa v Nórsku oplatí kúpiť a vlastniť elektromobil.

Ak bude pokračovať nastolený trend, tak v krajine sa stanú o chvíľu elektrifikované autá predávanejšie, než verzie s konvenčným pohonom.

Severská krajina je lídrom v podiele elektromobilov na cestách. Napriek tomu ma prekvapili najnovšie čísla zo septembra 2016, ktoré hovoria o tom, že až 46,9 % novo predaných automobilov má elektromotor. To znamená, že ide o elektromobil, hybrid alebo plug-in hybrid. Podiel elektromobilov bol 19 %, hybridov 14,9 % a plug-in hybridov 13 %. Napriek tomu, že Nórsko má len 5 miliónov obyvateľov, ide o najväčší európsky trh pre plug-in hybridy. Od roku 2004 sa ich tu predalo viac ako 121 000. Na druhej strane, predaj naftových áut klesol v septembri medziročne z 39,2 % na 26,4 %. Benzínové auta klesali tiež, avšak miernejšie: z 31 % podielu na 25,8 %.


Ak bude pokračovať nastolený trend, tak v krajine sa stanú o chvíľu elektrifikované autá predávanejšie, než verzie s konvenčným pohonom. Nórsko tak dokazuje, že naftové a benzínové autá sa dajú vytlačiť z ciest masívnou štátnou podporou. Paradoxom však je, že Nórsko je obrovským vývozcom ropy.


Najpredávanejším elektrifikovaným vozidlom v Nórsku v deviatom mesiaci bola Tesla Model X. Kúpilo ju až 601 zákazníkov. Zároveň išlo o najpredávanejší typ vôbec aj mimo kategóriu elektromobilov. BMW i3 zvolilo 581 zákazníkov. Trojkou je Volkswagen e-Golf (392 ks) tesne nasledovaný plug-in hybridom Golf GTE (358 ks). Piata priečka patrí Tesle s Modelom S (247 ks).


Zdroj: hybridcars