Už v priebehu druhej polovice roka 2017 dostanú prví klienti Model 3. Spoločnosť by mala podľa plánov do konca roka doručiť až 80 000 kusov novinky. To vytvorí veľký tlak na nabíjaciu infraštruktúru, ktorá je v niektorých miestach už teraz veľmi vyťažená. Spoločnosť preto plánuje ešte v priebehu tohto roka zdvojnásobiť sieť Superchargerov (rýchlonabíjačiek) a Destination Charging (pomalých nabíjačiek).

Koncom roka 2017 bude mať sieť Tesly viac ako 10 000 Superchargerov a viac ako 15 000 Destination Chargerov.

Červenou je naznačená existujúca sieť Superchargerov, tmavo šedou Destination Chargers a svetlo šedou ďalšie plánované Superchargery

V súčasnosti Tesla klientom poskytuje viac ako 5400 Superchargerov po celom svete a viac ako 9000 prípojok označených ako Destination Charging. Tie sú určené pre pomalé nabíjanie na miestach, kde sa človek zdrži obvykle dlhšie, teda pri hoteloch, nákupných centrách a reštauráciách. Nabíjačky Destination Charging majú väčšinou výkon od 22 kW do 11 kW. Pre porovnanie, rýchlonabíjačky Supercharger majú 120 kW.

 

Koncom roka 2017 bude mať sieť Tesly viac ako 10 000 Superchargerov a viac ako 15 000 Destination Chargerov. Nabíjačky môžu využívať iba majitelia automobilov Tesla. Pre ostatné elektromobily je systém uzavretý. Majitelia Tesiel pritom môžu používať aj ostatné verejné nabíjacie stanice.

Do konca roka 2017 by mal pribudnúť Supercharger aj v okolí Bratislavy

Na Slovensku máme zatiaľ iba jeden Supercharger pri Zvolene v obci Sielnica v areáli hotela Kaskády. Medzičasom pribudli aj dva prístupy Destination Charging. Jeden je v Trenčíne (Hotel Magnus) a druhý na Štrbskom Plese (Grand Hotel Kempinski). Do konca roka plánuje Tesla otvoriť ďalší Supercharger v okolí Bratislavy. Na západ od nás je pokrytie nabíjačiek Tesla omnoho vyššie a aj naďalej bude rásť.

 

Sieť Superchargerov má primárne slúžiť na dobíjanie áut pri dlhých cestách. Mnohí zákazníci ich však zneužívali a nabíjali tam autá dennodenne. Tesla sa preto rozhodla urobiť opatrenia a nabíjanie už nebude zdarma. Avšak pre ľudí, ktorí si kúpili Model S alebo Model X ešte pred rokom 2017, zostávajú Superchargery úplne zdarma. Ostatní majitelia majú ročný predplatený paušál 400 kWh. Po prečerpaní však musia platiť. Na Slovensku to je 0,20 € za kWh.

 

Zdroj: teslamotors, carscoops