Na začiatok by sme si mali povedať, čo všetko tie skratky pri označení auta znamenajú. Takže poďme pekne poporiadku. CR-V značí jeden z najobľúbenejších crossoverov svojho segmentu. Dnes by sa už v podstate znova dalo napísať aj SUV, predchádzajúca generácia Hondy CR-V bola totiž známa svojím silným zameraním na asfaltové cesty, čomu zodpovedala aj jej skromnejšia svetlá výška a schopnosti pohonu všetkých kolies. Novinka sa však opatrne vracia k svojim koreňom a po rokoch si znova necháva pootvorené zadné dvierka v podobe väčšej svetlej výšky (+ 35 mm) aj lepšieho pohonu všetkých kolies (údajne pošle dozadu viac výkonu, než doteraz). Skratka 1.5 VTEC Turbo značí prepĺňaný benzínový štvorvalec, čo je medzi autami tohto určenia stále pomerne exotická kombinácia. Práve prepĺňané benzínové motory sú totiž citlivé na jazdný štýl a jazdné odpory, o ktoré nie je pri vyšších autách s pohonom všetkých kolies rozhodne núdza. Tak uvidíme, Honda každopádne tvrdí, že nie je dôvod na paniku a tento motor uspokojí aj priaznivcov úsporných naftových verzií (tie už, mimochodom, z ponuky vypadli).

Sedem statočných

Na opis jednotlivých prvkov výbav a dostupných motorizácií tu teraz nie som (všetko potrebné si môžete naštudovať na stránkach slovenského zastúpenia Hondy), mňa zaujíma tento konkrétny kus a to, ako jazdí. Len pre úplnosť dodám, že mám v rukách výkonovú verziu naladenú na 142 kW (193 k), ktorá svoju silu posiela na všetky štyri kolesá cez bezstupňovú prevodovku CVT. Auto je vo výbave Lifestyle a má len dva príplatky. Za 600 eur mu dovozca doprial tmavú metalízu a za ďalších 1700 eur tretí rad sedadiel (presnejšie povedané, dve samostatné výklopné minisedadlá v kufri).

Honda CR-V sa snaží motoru 1.5 VTEC Turbo pomáhať zo všetkých síl. Okrem iného aj dobrou aerodynamikou, takže má pred chladičom aktívne žalúzie, ktoré sa v prípade dostatočného chladenia uzavrú a znížia tak aerodynamický odpor auta. Čím viac vzduchu do motorového priestoru pustí, tým viac to zvyšuje výsledný odpor vzduchu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Priestranná kozmická loď

Možno ste si už všimli, že na opis interiérov veľmi nie som. Podobne, ako v prípade vonkajšieho dizajnu, ide o dosť subjektívnu záležitosť a záleží na každom, ako sa mu v aute sedí. Z môjho pohľadu však môžem zodpovedne skonštatovať toľko, že najnovšia Honda CR-V je vo vnútri naozaj veľkým autom. Veľmi dobre jej priestor už opísal Maroš v teste hybridnej verzie Honda CR-V, stojí za to pozrieť si to. Jej masívna palubná doska síce trčí do priestoru, no Honda CR-V využíva šikovný trik s dopredu posunutou spodnou hranou čelného okna, čo pôsobí takmer dojmom MPV a vytvára pocit príjemnej vzdušnosti. Trochu horšie je to s jej prehľadnosťou a vyslovene zvykať som si musel na neprehľadné ovládanie infotainmentu. Kombinácia jeho ovládania pomocou tlačidiel na volante a kolíka trčiaceho z prístrojového štítu mi stále nejde akosi do hlavy. Prístroje sú však prehľadné a grafika stredového displeja pekná.

Honda CR-V je zvnútra veľmi pekným a priestranným autom. Len sa nepýtajte na prehľadnosť ovládania jej infotainmentu. Tu to Japonci zasa zbytočne komplikujú. Stredový tunel je široký, ale jeho boky sú čalúnené, takže zboku netlačia. 

Druhý rad sedadiel je pozdĺžne posuvný, čo vytvára relatívny dostatok priestoru pre nohy cestujúcich na dvoch samostatných sedadlách tretieho radu (pri zachovaní akceptovateľného miesta na kolená pasažierov druhého radu). Aj tak je to však skôr pre menších ľudí, najlepšie deti. Tým, že vozíte sedadlá tretieho radu stále so sebou (zložené v podlahe kufra), uberáte sa o 89 l miesta na batožinu. V päťmiestnej konfigurácii preto odveziete 472 l namiesto 561 l verzie bez tretieho radu. Ak poveziete sedem cestujúcich, zostáva vám vzadu ešte 150 l na drobnú batožinu.

Za dojazdovú rezervu Japoncom nahlas tlieskam. Najmä pri sedemmiestnej verzii je to menší zázrak. A pozor, máte ju v štandardnej výbave, žiadny príplatok za ňu nechcú. Prídu o ňu len majitelia hybridnej verzie, ktorá tu má namiesto rezervného kolesa batériu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 24 obrázkov

Tak sa ukáž, kráska

Ak začnete rodinnej Honde poriadne „prikladať pod kotol“, CR-V ukáže, že nejaké tie gény Hondy v sebe predsa len vozí. Povedal by som, že spoza volantu ani necítite, že má 1,8 t (prázdna má 1751 kg). Riadenie síce nie športovo presné, čo je v prípade rodinne orientovaného auta len a len dobre, ale prednú nápravu poslúcha pohotovo a tam, kde ju nasmerujete, poslušne uhýba takmer v akejkoľvek rýchlosti. Ale pozor, neťahajme si tu medové motúzy popod nos, stále je to predsa len ťažké a vyššie SUV s vysokým ťažiskom, takže na hrane je poschodová „Turbo“ Honda ťažkopádna a cítiť, ako jej zavesenie bojuje s prenosom ťažiska a bráni sa prílišným bočným náklonom. Jazda je však veľmi dynamická a najmä neuveriteľne tichá. Obrovská poklona konštruktérom Hondy, ako si poradili s odhlučnením a naladením podvozka. Na rozbitých úsekoch je nielen komfortný, ale aj veľmi tichý a posádku svojim „krémovým“ naladením doslova rozmaznáva. Je to obdivuhodné najmä v kontexte s presnosťou a stabilitou, ktorú dokáže CR-V v rýchlych oblúkoch poskytnúť. Vidieť, že tu na podvozku pracovali naozaj machri z fachu. Ak to však preženiete, začne sa Honda za prítomnosti zásahov stabilizačného systému mierne hrnúť nosom von so zákruty. Zásahy elektroniky sú však jemné a prezrádzajú, že riadiace jednotky auta nemajú najmenší problém v výpočtovou rýchlosťou (na palube je evidentne výkonná elektronika).

Pri dynamickom prejazde zákrutou CR-V "zaľahne" na vonkajšie predné koleso a vzorne vykrúži oblúk. Mám pocit, že väčšinu hmotnosti posiela práve do predného vonkajšieho rohu. Tomu zodpovedá aj výraznejší nástup nedotáčavosti po prekročení hranice priľnavosti prednej nápravy. Testovaná Honda však predvádza ukážkové schopnosti prednej nápravy. Jej pneumatiky si poradili aj s blatom, či prašnou cestou (všimnite si deformáciu bočnice prednej pneumatiky na prašnom podklade dokazujúcu schopnosť zavesenia preniesť veľké bočné preťaženie aj na klzkejších podkladoch).

Poteší aj schopnosť auta ťahať príves ťažký až 1,5 t. Pri ťahaní tak ťažkého prívesu si však treba dávať pozor. Nemal som tú možnosť, no pri pohľade na relatívne dlhý zadný previs dostávam tušenie, že naložený príves bude s Hondou na ceste pekne zametať. Na druhej strane, verzia s manuálnou prevodovkou utiahne až dve tony, takže tých 1500 kg by malo byť z hľadiska kinematiky náprav s rezervou (znížená hmotnosť prívesu je tu z dôvodu ochrany prevodovky CVT).

Systém pohonu všetkých kolies pracuje proaktívne, teda časť výkonu posiela k zadným kolesám preventívne aj bez toho, aby došlo k preklzu prednej nápravy.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Za pohodlnosť sa platí

Moderný benzínový motor schopný plniť aktuálnu emisnú legislatívu nie je z hľadiska spotreby na krátkych trasách najideálnejším partnerom. Vyplýva to z princípov jeho fungovania, kedy si musí čo najskôr zohriať všetky katalyzátory na prevádzkovú teplotu a až potom sa sústredí na ekonomiku prevádzky. Na zohrievanie protiemisného systému totiž používa dodatočný benzín a jeho reálna spotreba preto v režime zohrievania prudko stúpa. Viac sa o tomto fakte dozviete z mojej odpovede na otázku čitateľa uverejnenú v článku s odpoveďami čitateľov. Bližšie som tam rozoberal aj samotný pohon všetkých kolies, odporúčam preto nahliadnuť aj do tohto článku.

Testovaná Honda CR-V 1.5 VTEC Turbo mala v čase testu najazdených 8125 km. V tandeme s CVT prevodovkou má motor naladený na max. krútiaci moment  243 Nm. Agregát to to nie je zlý, dokonca je veľmi tichý, fyziku však neoklame a dusený vysokou karosériou, pohonom všetkých kolies a CVT prevodovkou si na diaľnici vezme pokojne aj desať litrov.

Čo sa týka CVT prevodovky, ide o bezstupňovú prevodovku so siedmimi virtuálnymi prevodovými stupňami. Tie nie sú z hľadiska jazdy potrebné, zákazníci to tak však majú radi, takže im automobilky vychádzajú v ústrety a vytvárajú klamlivý dojem klasického automatu s hydrodynamickým meničom. Stále je to však principiálne CVT prevodovka prenášajúca krútiaci moment nie pomocou tvarového spoja (ozubenia), ale trením. A to so zvyšujúcimi sa otáčkami rastie, takže autá s CVT prevodovkami na diaľnici vždy „žerú“ viac, než napríklad konkurenti s dvojspojkovými prevodovkami. Aj preto si Honda pomáha „ťažším“ sprevodovaním (CVT v tejto Honde dokáže vytvoriť akýkoľvek prevodový pomer v rozsahu 2,645 – 0,405) a pri rýchlosti 130 km/h točí jej štvorvalec 1.5 VTEC Turbo len 2800 otáčok. Ani to však nezabráni tomu, aby si Honda na diaľnici nevzala 9,5 – 9,8 l/100 km. Spomalením na 110 km/h dokážete spotrebu znížiť skoro o dva litre. Pri tempe 90 km/h drží CVT prevodovka približne 1800 otáčok, stačí však jemne pridať plyn a variátor už dvíha otáčky niekde na 2200 – 2300 ot./min. Testovaciu trasu z Banskej Bystrice do Revúcej (85 km) však Honda zvládla so spotrebou len 6,2 l/100 km, čo len dokazuje, že ak motor príliš nezaťažujete a nenútite ho do vysokých otáčok, vie sa zviesť na vlne krútiaceho momentu a je aj v bežnej premávke úsporný. Mestské jazdy s vysokým počtom studených štartov vyženú reálnu spotrebu nad desaťlitrovú hranicu.

S prevodovkou CVT sa jazdí veľmi príjemne. Rozjazdy sú plynulé a jej nároky na obsluhu sú minimálne. Zvládne to s ňou aj skutočné nemehlo. Má však svoje konštrukčné úskalia. Prenos krútiaceho momentu trením znamená menšiu životnosť, vyššiu citlivosť na záťaž a vyššiu praktickú spotrebu.

Výborná je praktická schopnosť brzdenia motorom, kedy viete šetriť nielen palivo, ale aj brzdy auta. Pri spomaľovaní dovolila CVT prevodovka pri rýchlosti 55 km/h dokonca manuálne podradiť na virtuálny prvý prevodový stupeň a výrazne tak zbrzdiť auto (motor vyskočí nad hranicu 5000 otáčok, červené pole otáčkomera však začína až na hranici 6500 ot./min.).

Honda sa síce v propagačných materiáloch chváli nárastom svetlej výšky o 35 mm (na 208 mm v prípade testovanej verzie), ale aj tak do ťažšieho terénu nie je. Spolu so zadnou nápravou zostáva najnižším miestom podvozku priečne výfukové potrubie pod zadným previsom. Pozor na to pri jazde v hlbokých vyjazdených koľajách.

Čo si teda myslím o benzínovej Honde CR-V 1.5 VTEC Turbo AWD CVT? Úprimne? Auto je to perfektné, podvozok zodpovedá jeho rodinnému charakteru a zásluhou dobre fungujúceho pohonu všetkých kolies je to konečne plnohodnotná „štvorkolka“. Ale v spojení s CVT prevodovkou proste žerie viac, než by sa mi páčilo. Samotný motor pritom za to nemôže, ten je krásne pružný, tichý a v rámci možností aj úsporný. Len mu skrátka naložili na plecia viac, než sa patrí. To auto v podstate ani menej žrať nemôže. Len v plnej nahote ukazuje absurdnosť ekologického smerovania európskej legislatívy. Proti oxidu uhličitému bojujeme odstraňovaním naftových motorov z ponuky a ich nahrádzaním benzínovými motormi, ktoré paradoxne vypúšťajú viac CO2, než zatracované naftové motory. Aby si to spoločnosť nejako ospravedlnila, vytiahla do boja argumenty o oxidoch dusíka naftových motorov, ktoré však pri flotilových emisiách a emisných pokutách zasa nijako nezohľadňuje. Takže tu máme motory s reálne vyššou produkciou CO2 a z toho vyplývajúcimi pokutami za jeho nadprodukciu. Že to sem nepatrí? Ale patrí, práve vďaka tomu tu dnes máme kombinácie pohonov, ktoré by sa principiálne hodili skôr do áut s nižšími pasívnymi aj aktívnymi jazdnými odpormi, než do CR-V. Ak môžem poradiť, toto auto si kúpte, len ak ste pokojnejšia povaha a neustále sa niekde neponáhľate. Ak ste sa v tejto definícii našli, garantujem vám, že budete jazdiť na jednom z najpohodlnejších a najpraktickejších SUV svojho segmentu.

PLUSY:

+ vnútorný priestor;

+ sedem miest;

+ variabilita kabíny;

+ spracovanie kabíny;

+ tichý a schopný podvozok;

+ pružný motor.

     

MÍNUSY:

- výhľad z auta;

- citlivosť CVT prevodovky na zaťaženie;

- spotreba na krátkych tratiach;

- neprehľadné ovládanie infotainmentu;

- diaľničná spotreba.

Typ karosérie: SUV
Trieda / kategória: kompaktné SUV
Vonkajšie rozmery (mm): 4600 x 1855 x 1689
Druh pohonu: 4 x 4
Zdvihový objem (ccm): 1498
Počet valcov / ventilov: 4/16
Maximálny výkon (kW / ps): 142/193 pri 5600 ot./min.
Maximálny krútiaci moment (Nm): 243 pri 2000 - 5000 ot./min.
Maximálna rýchlosť (km/h): 200
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): 10
Spotreba mesto/mimo/mix (l/100 km): 8,6/6,2/7,1
Prevodovka: CVT
Prevádzková hmotnosť (kg): 1751
Brzdy: kotúčové vetrané/kotúčové
Podvozok: vzpery MacPherson/viacprvkové zavesenie
Rozmery kolies: 235/65 R 18
Rozchod (p/z), rázvor: 1601/1629, 2662
Objem nádrže: 57
Objem kufra: 150 - 1509
Cena ( Euro ): 37 690
  Honda CR-V 1,5 VTEC Turbo
142 kW AWD CVT Lifestyle
Nissan X-Trail 1,7 DCI
110 kW 4x4 CVT Tekna
základný model 25 790 €
(CR-V 1,5 VTEC Turbo 127 KW M6 Comfort)
22 700 €
(X-Trail 1,7 DCI 110 kW M6 Visia)
adekvátny model 35 990 €
(CR-V 1,5 VTEC Turbo 142 kW AWD CVT Lifestyle)
35 800 €
(X-Trail 1,7 DCI 110 kW 4x4 CVT Tekna)
adekvátna výbava adaptívny tempomat, bezkľúčový vstup, alarm, 7-miestny interiér, vyhrievané predné sedadlá, 18-palcové disky, LED svetlá, zatmavené zadné sklá, PDC vpredu a vzadu, navigácia, dvojzónová automatická klimatizácia v sérii: parkovací asistent, LED svetlá, 19-palcové disky, strešné okno, bezkľúčový vstup, navigácia, panoramatický kamerový systém, predné a zadné PDC, zatmavené zadné sklá, dvojzónová automatická klimatizácia, kožené sedadlá, vyhrievané predné a zadné sedadlá, vyhrievaný volant, Bose soundsystem

za príplatok: 7-miestny interiér 700 eur, balík s adaptívnym tempomatom a asistentom jazdy v kolóne 500 €
výsledná cena 37 690 € 37 000 €
  Toyota RAV4 2,0
129 kW 4x4 CVT Executive
Škoda Karoq 2,0 TDI
140 kW 4x4 A7 Style
základný model 23 990 €
(RAV4 2,0 129 kW M6 Active)
20 900 €
(Karoq 1,0 TSI 85 kW M6 Ambition)
adekvátny model 36 090 €
(RAV4 2,0 129 kW 4x4 CVT Executive)
32 250 €
(Karoq 2,0 TDI 140 kW 4x4 A7 Style)
adekvátna výbava v sérii: adaptívny tempomat, automatická dvojzónová klimatizácia, PDC vpredu a vzadu, vyhrievaný volant, panoramatické zobrazenie okolia, bezkľúčový vstup, LED svetlá, 18-palcové disky, vyhrievanie predných a zadných sedadiel, elektrické sedadlo vodiča, ventilované predné sedadlá, DAB rádio

za príplatok: navigácia 770 €
v sérii: LED svetlá, bezkľúčový vstup, alarm, PDC vzadu a vpredu, adaptívny tempomat, dvojzónová automatická prevodovka, vyhrievanie predných sedadiel, 17-palcové disky

za príplatok: 18-palcové disky 448 €, zatmavené zadné sklá 152 €, navigácia 523 €
výsledná cena 36 860 € 33 373 €