Volvo C30 1.8 R - Design

Švédska automobilka Volvo uviedla na trh model C30 len prednedávnom. Počas skoro dvojročného pôsobenia na trhu si najmenšie auto s mužským logom v erbe značky získalo paradoxne viac žien. Skutočný testosterón je cítiť z testovaného modelu C30ky, ktorý patrí medzi 400 vyvolených oprávnených nosiť exkluzívny paket s logom R-Design. Žeby konečne Volvácky hothatch pre mužov?! 

Preto bolo nemalým a veľmi milým prekvapením predstavenie krpca C30ky svetu. Akoby to ani Volvo nebolo! Emócie, hravosť a mierna dávka agresivity z neho robia nové Volvo, také, aké sa mi páči.

Model C30 nevznikol jednoúčelovo a iba preto, aby zaplnil medzeru značky v segmente športovo ladených malých áut. C30ka vychádzka z modelu Volvo 480, ktoré však ani zďaleka nedosiahlo taký komerčný úspech. Toto sa o mladej krvi povedať nedá. A prečo? Nuž, odpovedí je mnoho: atraktívny a inovatívny dizajn, zdedené športové gény, exkluzivita a logo v rodnom liste. Toto sú všetko silné argumenty. Pre mňa je však zaujímavejšie sledovať, ako sa mení značka Volvo ako taká. Najmarkantnejším dôkazom je práve najmenšia C30ka.

Volvo všetci poznáme ako kvalitnú švédsku značku s dlhodobou, viac ako 80 ročnou históriou. Najčastejšou odpoveďou na otázku, čo robí Volvo Volvom, by bola bezpochyby bezpečnosť a konzervatívnosť, prípadne ušľachtilosť a dôstojnosť . Preto bolo nemalým a veľmi milým prekvapením, predstavenie krpca C30ky svetu. Akoby to ani Volvo nebolo! Emócie, hravosť a mierna dávka agresivity z neho robia nové Volvo, také, aké sa mi páči. A nielen mne.  Na oslavu úspechu investovali vo Volve ďalšie peniaze do ostatného vylepšenia a zušľachtenia C30ky. Okrem možnosti individuálneho vybavenia auta ( interiérové doplnky, dekóry a dokonca aj vonkajšie polepy karosérie) podľa priania zákazníka, ponúka aj edíciu R-Desing, ktorú bližšie predstavím.

R- Design pozostáva z kompletného, a treba poznamenať, že aj veľmi vkusného, bodykitu vrátane strešného krídla na odtrhovej hrane dverí kufra. Do svalnatejších blatníkov napchal výrobca masívne 17 palcové disky s nízkoprofilovým obutím Continental Conti Sport. K príplatkovej výbave patrí aj chrómová koncovka výfuku s priemerom 90 mm a chrómové spätné zrkadlá. Tie sú síce vkusné, komfortne veľké, ale niečo za niečo. Pri vyšších rýchlostiach nad 100 km/h sa v oblasti áčkových stĺpikov objavoval nepríjemný aerodynamický hluk.

<p>Volvo C30 R-Desing</p>

Volvo C30 nepatrí medzi úplných liliputánov, ale je to štedro dimenzované nielen mestské auto pre 2 + 1 osobu, teda pre 2 dospelých a jedno dieťa. Aj keď C30ka má 4 miesta na sedenie, a vpredu sedí človek s výškou 195 cm, tak sa 4 dospelé osoby pomerne komfortne odvezú, ale ťažko takú jazdu nazvať pôžitkom. Interiér celkovo ponúka veľmi príjemné prostredie pre život. „Komplex  R- Design“ je badateľný aj tu. Zaujímavé vyhotovenie stredovej konzoly, krásny volant s príjemne širokým vencom, atraktívna prístrojovka s dobre čitateľnými budíkmi a ergonómia na veľmi vysokej úrovni. Sedadlá ponúkajú príjemnú oporu, všakovaké možnosti nastavení a čalúnenie krémovou kožou je už len príjemným bonusom.

Je tu však jedno veľké ALE. Záleží od uhla pohľadu, ako človek konkrétne testovaný kus chápe. Niekto vidí C30ku ako mestské, prípadne medzimestské viac ako približovadlo. Mňa vyložene provokuje k ostrejšej jazde, najmä ak viem, z čoho C30ka vycházda. Prvým „problémom“ bola nevhodne zvolená motorizácia. Testovaný model poháňala atmosférická benzínová 1.8ička s výkonom 92 kW ( 125 k @ 6000 ot. ) a krútiacim momentom 165 Nm @ 4000 ot. Ako - také zrýchlenie bolo k dispozícii v rozsahu 3500 – 4500 otáčok. Pri vyšších otáčkach bol motor nemiestne hlučný a pôsobil veľmi ťažkopádne ( zotrvačnosť motora bola skutočne značná). Pohotovostná hmotnosť C30ky 1300 kg bohato prevyšuje potenciál tu podvyživeného motora. Z toho vychádza aj nie príliš priaznivá spotreba. Celkovo sme najazdili 160 kilometrov s priemernou spotrebou 9.2 litra ( žiadna permanentná naháňačka ). Na diaľnici pri 150 km/h bola aktuálna spotreba 13 litrov, pri 110 km/h približne 7.5 litra.    Auto s cenovkou tesne nad 28 000 euro by malo ponúknuť, najmä ak v sebe nosí gény hothatchov 80tych rokov, podstatne viac jazdnej dynamiky a srandy za volantom.

Edícia R – Desing je toho jasným dôkazom. Je síce menej R ako Design, ale svoj účel splní.

Prevodovka a radenie rýchlostí boli veľmi slušné. Pri použití s týmto motorom by mohli prevody „skrátiť “, ale v zásade spokojnosť. Čo ma dostalo v pozitívnom zmysle slova bolo panoramatické zrkadlo. Na ňom stále svietil digitálny kompas, ktorý informoval o smere mojej cesty. Málo využiteľné, ale zábavné:). Tiež ma veľmi potešila audio zástavba, ktorá ponúka nadštandardný zvukový prejav.

Naladenie podvozka príjemne prekvapilo. Aj napriek športovejšiemu, tuhšiemu odladeniu, auto krásne držalo stopu, neodskakovalo a správalo sa skoro neutrálne. Rovnako brzdy si zaslúžia veľkú pochvalu. Dávkovanie, aj keď pomerne citlivé, tak fajn ( dá sa rýchlo zvyknúť ), žiaden fading. Akurát by ma zaujímalo, ako by vychádzala C30tka s najsilnejším motorom T5 ( 230 koní ) s týmto podvozkom a brzdami, keďže zdieľajú tú istú platformu. Čiže celkovo sú podvozok aj brzdy rýchlejšie voči motoru, čo vysvetľuje vyššie spomenutý fakt.    

Totálne ma však zabilo pár, nazvime ich maličkosťami. Absolútne nezmyselné je umiestnenie odkladacieho priečinka na mobil za stredovú konzolu. Prístup úplne fasa, za jazdy nemáte šancu ho dosiahnuť, ale na druhej strane, v prípade, že nemáte hands free, šetrí vaše peniaze. Tiež ma zarazilo vyhotovenie ručnej brzdy a jej zapustenie do stredovej konzoly, akoby bola z iného auta. Ozaj nepodarené riešenie. Človek s väčšími rukami má problém s nedostatkom miesta medzi stredovou konzolou a radičkou a môže nechtiac spustiť klimatizáciu.

Celkovo však hodnotím Volvo C30 veľmi pozitívne. Všetko dobré z rodu Volvo mu nadelili do vienka konštruktéri. Dizajnéri ukuli výborný dizajn, ktorý vie osloviť široké masy a nezovšednie. Marketingoví hráči sú tí, ktorí menia postupne imidž značky. A treba povedať, že to robia dobre, pretože Volvo je IN a stále sa lepšie predáva. Edícia R – Desing je toho jasným dôkazom. Je síce menej R ako Design, ale svoj účel splní. Vyšperkovaná C30ka je vhodná pre mladé rodiny, prípadne ambiciózne mamičky s malými deťmi.  

 

Za zapožičanie vozidla ďakujeme spoločnosti T.O.P. Auto Bratislava. Viac informácií hľadajte na stránkach www.volvocars.sk

Zdvihový objem (ccm): 1798
Počet valcov / ventilov: 4 / 16
Maximálny výkon (kW / ps): 92/125 @ 6000 ot.
Maximálny krútiaci moment (Nm): 165 @ 4000 ot.
Maximálna rýchlosť (km/h): 200
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): 10.8
Spotreba mesto/mimo/mix (l/100 km):  x / x / 7.3
Prevodovka:  5 stupňová manuálna
Pohotovostná hmotnosť (kg): 1327
Rozmer pneu:  205 / 50 / 17
Cena (Sk, Euro): cca 900 000 / 28 000
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 59 obrázkov