Ak tušíte, že sa jedná o dobu nabíjania baterii, tušíte správne. Tie od SSC sú schopné úplného nabitia za 600 sekúnd!

Jedným z držiteľov pozemného rýchlostného rekordu je práve SSC Ultimate Aero TT, ktoré vďaka svojmu dvoma turbami dopovanému 6.5 litrovému vidlicovému 8 valcu s výkonom 1183 koní a krúťakom 1483 Nm zlomilo 413 km/h. Podľa všetkého teraz SSC smeruje svoje vývojárske snahy niekde inde. Usilovne šliapú po krku naj konkurentovi - Tesle. V druhom štvrťroku tohto roka oficálne predstavia najrýchlejšie elektiricky poháňané auto všetkých čias, ktorého meno znie Ultimate Aero EV.

Zaujimavosťou celého EV systému od SSC je fakt, že disponuje markantnou výhodou, ktorá elektro pohon zatiaľ odsúvala na vedľajšiu koľaj. Ak tušite, že sa jedná o dobu nabíjania baterii, tušíte správne. Tie od SSC sú schopné úplného nabitia za 600 sekúnd! Pritom poskytujú veľké odbery a umožnia dojazd vyše 300 kilometrov. Úchvatné a revolučné! Otázkou ostáva iba cena, ale ani Aero EV nebude pre každého.

Presné označenie elektro pohonu od SSC je AESP (All-Electric Scalable Powertrain). Systém je unikátny vďaka stupňovateľnému prísunu výkonu, nízkej hmotnosti, kompaktným rozmerom, krátkej dobe nabíjania a systému kvapalinového chladenie.

Zázrakom, nad ktorým sa toľko rozplývame sú dobíjateľné litiové batérie, ktoré vyrobili pomocou nanotechnológií. Vymenované prednosti ponúkajú väčšiu mobilitu, zhmotňujú výhody elektromotora (emisie, distribúcia krútiaceho momentu a iné) a tým sa stávajú plnohodnotnou alternatívou k benzíňakom, alebo ropákom ako takým.

Už spomenutý systém stupňovateľného prísunu výkonu je možné využiť nasledovne. Systém AESP je možné použiť ako 200 koňový agregát pre ekonomickú jazdu a pre pohon stredne veľkých áut, 500 koní pre ľahké úžitkáče a SUVčka a najbrutálnejšou je 1200 koňové monštrum určené pre veľké kamióny, vojenskú techniku,... a v neposlednom rade aj pre Aero EV :))).

 

SSC ponúka túto patentovanú technológiu AESP pre veľkoodberateľov. Cena pri odbere 1000 až 10000 jednotiek je v rozmedzí 5 - 6 000 dolárov (cca 4000 € ).

Najbližším míľnikom pre SSC je postaviť najrýchlejšie elektricky poháňané superauto Ultimate Aero EV ešte tento rok. Na výsledok už netrpezlivo čakáme....