Model S od Tesly vyvolal celosvetový záujem a niet sa čomu čudovať. Koniec koncov na to ako dobre funguje Tesla Model S P85+ sa môžete pozrieť aj v našom teste. Bolo iba otázkou času, kedy sa ho chytia rôzny úpravcovia. Len nedávno sme vám predstavili Model FourSixteen od firmy Saleen a dnes tu máme ešte extrémnejšiu úpravu. V Kalifornii totiž jazdí Model S bez strechy. Jeho fotky v posledných dňoch obleteli celý svet. Nejde síce o výtvor samotnej automobilky, no aj tak nezostane iba pri jednom kuse. Aspoň podľa plánu úpravcu. Auto je totiž dielom firmy Newport Convertible Engineering, ktorá sa špecializuje na prerábky áut s pevnou strechou na kabriolety.

Nejde síce o výtvor samotnej automobilky, no aj tak nezostane iba pri jednom kuse.

Pôvodný plán bol urobiť 4-dverový kabriolet bez ochranného oblúku (B-stĺpika). Pre pevnosť karosérie by to však bola rana pod pás.

Firma NCE ohlásila stavbu kabrioletu z Modelu S ešte na jar a už je na svete prvý kus. Nezostane však iba pri tom. Majiteľ firmy, Al H. Zadeh, totiž oznámil, že majú objednávku na prvých 100 kusov. Všetky objednal nemenovaný čínsky investor. Ani toto číslo však podľa vedenia NCE nebude konečné. Firma už oficiálne požiadala samotnú Teslu o spoluprácu pri stavbe 5 000 kusov. Smelé plány chce firma realizovať vo svojich dieľňach v Kalifornií, Barcelone a Dubaji. Zatiaľ nie sú známe, žiadne podrobnosti prestavby, no už z prvých fotiek je jasné, že v aute, na rozdiel od pôvodného návrhu zostal B-stĺpik. Určite prispeje k  bezpečnosti posádky a aspoň čiastočnému zachovaniu pevnosti oslabenej karosérie. Prototyp je vybavený elektrickou plátenou strechou, ktorá sa skladá za hlavy zadných pasažierov. O estetike auta s otvorenou strechou sa dá určite polemizovať. Ešte zaujímevejšie by však mohli byť výsledky crash testov tohto 4-dverového kabrioletu. 

Nemenovaný čínsky investor objednal prvých 100 kusov. Ani toto číslo však, podľa vedenia Newport Convertible Engineering, nebude konečné. Firma už oficiálne požiadala samotnú Teslu o spoluprácu pri stavbe 5 000 kabrioletov.

Firma Newport Convertible Engineering má v pláne postaviť aj 2-dverové kupé a kabriolet Tesla Model S.

Cena prestavby na 4-dverový kabriolet s plátenou strechou je určená na  29 000 dolárov, čo je takmer 23 000 eur.

Newport Convertible Engineering, však nechce zostať iba pri kabriolete s plátenou strechou. Mimochodom cena takejto prestavby je určená na 29 000 dolárov, čo je takmer 23 000 eur. Firma má v pláne aj kabriolet s pevnou strechou, ktorý bude, prípadných záujemcov, stáť okrem ceny auta ďalších 49 000 dolárov, alebo 38 600 Eur. Treťou možnosťou ako si v Tesle Model S užiť vietor vo vlasoch v podaní NCE bude úprava na karosériu typu Landaulet. V tomto prípade zostáva profil auta zachovaný a plátená strecha je iba nad zadnými pasažiermi. Táto úprava bude stáť "iba" 19 000 dolárov, čiže zhruba 15 000 eur. Ani to však ešte nemá byť všetko. Kalifonská firma totiž ohlásila aj plán na stavbu 2-dverového kupé Model S a samozrejme 2-dverového kabrioletu Model S. Nechajme sa prekvapiť koľko zo smelých plánov sa nakoniec podarí firme Newport Convertible Engineering zrealizovať.

Model S v podaní Newport Convertible Engineering dostane aj, dnes už málo používanú, karosériu typu landaulet. V posledných rokoch sme ju mohli vidieť napríklad na Maybachoch.