Vodičov a pumpárov dobieha tento rok veľká zmena na čerpacích staniciach. Pumpári musia povinne zmeniť doteraz jednoduché, zaužívané a hlavne všeobecne známe označenia benzínu, nafty a aj všetkých používaných druhov plynu. Súčasné názvy môžu pumpári ponechať, ale musia k nim doplniť aj tieto nové. Tento nezmysel vyšiel z dielne Európskej únie a nám neostáva nič iné, ako si na to zvyknúť.

Nedávna novinka vychádza z európskej normy, ktorá chce zjednotiť označenia na území celej únie. Hlavný dôvod je ten, aby si vodiči boli 100% istí, čo do auta tankujú.

Nové označenie pre benzín

To bol zase nápad... Označovať diesel písmenom B?!

Benzíny budú po novom označené veľkým E a nafta veľkým B. Pre nielen tunajších, ale aj pre niektorých zahraničných vodičov bude označovanie nafty písmenom B veľmi metúce (však B ako benzín), preboha! Kým to bude iba ako doplnkové označenie, ľudia sa asi často mýliť nebudú. Čo keď staré pôvodné značenie zmizne? Servisy, poisťovne a najmä vodiči budú mať pri nesprávne natankovanom palive "veľkú radosť". 

Nové označenie pre naftu

Keďže je celá Európska únia veľmi posadnutá ekológiou (nie som ľahostajný, ale niektoré veci fakt preháňajú), na trh postupne prídu aj ďalšie druhy palív s vyšším podielom BIO zložky, a tak na pumpách čoskoro nájdete palivá s označeniami E10, E85, B10, B30 alebo B100. Až vtedy to bude hokej pri rozmýšľaní, čo máme do auta vlastne natankovať. Uľahčiť rozmýšľanie musia hlavne automobilky, ktoré dostali povinnosť lepiť nálepky s novým označením na viečko nádrže. 

Čo robiť, ak natankujete nesprávne palivo, ste si mohli prečítať pred časom. 

Nové označenie pre plyn

Foto: CEN

ČO UROBIŤ AK NATANKUJETE NESPRÁVNE PALIVO?

ČO UROBIŤ AK NATANKUJETE NESPRÁVNE PALIVO?

Určite to poznáte. Volá sa to rutina, alebo zamyslenosť. Ak striedate autá, na benzínke najskôr rozmýšľate, na ...

26. 01.
AKO SA ZACHOVAŤ PO NATANKOVANÍ NESPRÁVNEHO DRUHU PALIVA BEZ NÁSLEDKOV

AKO SA ZACHOVAŤ PO NATANKOVANÍ ...

Je tu niekoľko cenných rád ako postupovať, keď sa pri tankovaní pomýlite. Keď si uvedomíte chybu po natankovaní iného ...

02. 07. 2013