29.01.2016

PZP a rozbité čelné sklo? Poisťovne platiť škodu nechcú

Poškodené čelné sklo neberte na ľahkú váhu. Pokiaľ je prasklina na čelnom skle väčšia ako 2cm alebo vám znemožňuje výhľad, vozidlo je podľa zákona technicky nespôsobilé. Polícia vám môže dať pokutu a v krajnom prípade aj zadržať technický preukaz, či evidenčné tabuľky.

 

Poskytovatelia PZP sa vyplácaniu náhrady škody za prasknuté sklo väčšinou bránia.

Poškodené okno od kamienku môže povoliť v mrazoch a dokonca sa aj celé rozsypať (pokojne aj niekoľko mesiacov od poškodenia skla). K prasknutiu okna od odstreleného kameňa dochádza najmä v zime a na jar. Pokiaľ máte uzatvorené havarijné poistenie, veľké starosti si robiť nemusíte. Niektoré poisťovne však berú výmenu skla ako poistnú udalosť a môžu vám zrušiť škodový bonus. Pokiaľ nemáte uzatvorené havarijné poistenie, vašou nádejou je zastaviť "vinníka", ktorý vám škodu spôsobil, a spísať škodovú udalosť. Jednoduché? Ani nie. Vodič vozidla s vami nemusí vôbec spolupracovať a ak vám aj uverí, že vinníkom je on, stále ste nevyhrali. Väčším orieškom bude pre vás poskytovateľ PZP. Poisťovne sú v takýchto prípadoch podozrievavé a pokiaľ nemáte dôkaz tak, sa častokrát zdráhajú spôsobenú škodu preplatiť. Odstrelenie kamienka a prasknutie čelného skla je totiž najčastejšou škodovou udalosťou a poisťovne sa chcú dodatočným nákladom logicky vyhnúť. Jedinou cestou je potom súd a tu sa poisťovne opäť spoliehajú na to, že kvôli relatívne malej sume za výmenu čelného skla sa nebudete ťahať po súdoch.


Existuje riešenie, ktoré dokáže takmer spoľahlivo identifikovať vinníka a tou je kamera v aute. Videozáznam, kde je čitateľné EČV a viditeľný náraz kamienku väčšinou na preplatenie škody postačuje. Druhou možnosťou je pripoistenie čelného skla, ktoré poskytujú mnohé poisťovne aj k PZP. Vláda dokonca uvažuje o zavedení povinnosti preplácať poškodenie na sklách z PZP. V takomto prípade však bude rásť výška poistného.

 

 DISKUSIA K ČLÁNKU - VYJADRITE AJ VY SVOJ NÁZOR

Prihláste sa, ak máte konto na TopSpeed.sk.

29.01.16 14:11 | Poistovne
A kto tlacil na to aby neboli povinne zadne zasterky ? Dnes ich nema ani jedno auto. Poistovne.

odpovedať

0 | 0

29.01.16 19:37 | turbo32
Mne vacsinou odskoci kamen od protiiduceho. Mam aj roztlcene

odpovedať

0 | 0

30.01.16 18:14 | smartin

236

76

ja som za povinne zasterky za kolesami najma v nasej krajine sypacov kamienkov na cesty.
Jazdím na: Lexus IS200, Toyota Paseo, štastie

odpovedať

0 | 0

29.01.16 16:12 | PeterP
Jasné. Poistenie POVINNE platiť, ale ak treba iniciatívu z ich strany, už nechcú. Celé poisťovníctvo je postavené na hlavu a tá "povinnosť" lezie hore krkom. Si predstavte ako by asi vyzerali poisťovne, keby boli platby dobrovoľné... chúďatká :D

odpovedať

0 | 0

29.01.16 16:59 | LukasJAP

1

93

Sa poisti v Onlii, Peter.. tam ta nikto na rok nedrzi, zduchnes kedy chces po prvej zlej skusenosti, ak sa ti nelubi.. spolieham sa na to, ze od*by nerobia, ked asi ako jedini maju pzp-cko bez viazanosti, ...ci ako to bolo v reklame :)
Jazdím na: Honda Civic

odpovedať

3 | 2

29.01.16 16:53 | Tango030

58

74

Príbeh:
Kedysi som mal auto poistené v kooperative.
Poistku som platil raz ročne.Po pol roku od zaplatenia pzp som auto predal,šiel som na pobočku nech mi vrátia zvyšok.
Odpoveď bola že neni problém ale že prachy prídu až za tri mesiace,ok neni problém robilo to zhruba neakých 70e.
Keď po troch mesiacoch nič neprišlo,tak som počkal ešte dva alebo tri týždne.Potom som sa stavil na pobočke spýtal som sa kde je problém a prečo nemám peniaze za poistku.Fešák mi na to odpovedal že kooperativa nerada vracia peniaze,a že treba spísať reklamačný list,a mám si ho napísať sám osobne.
Samozrejme že som tam narobil poriadny cirkus,odplašil sedem potenciálnych zákazníkov,a postavil do pozoru všetkých čo tam prdeli do stoličiek.

Výsledok-peniaze do 10 dní na účte.

Zhrnutie-poisťovňa čo sa chvastá všeliakými oceneniami,ktoré si asi kupuje,nechce vyplácať zákazníkom ich vlastné peniaze,alebo že za tri mesiace a ešte sa treba prosíkať,však to je choré!!!
Všetko musíme platiť načas,ale potom sa treba doťahovať.
Keby mám ešte neakú nehodu tak neviem či by som musel pani riaditeľke poslať neakú kávičku,aby som dostal svoje peniaze.
Jazdím na: Ford

odpovedať

21 | 0

29.01.16 23:29 | wewek

29

80

kooperativa je tym znama ze nechce platit.
Jazdím na: Saab 9,5, Toyota 0,8, Mazda 3

odpovedať

14 | 0

29.01.16 23:36 | Vladimir
Poistovna nechce preplatit celne sklo z PZP vinnika... tak tej poistovni treba dat prekontrolovat archiv 10rokov dozadu Narodnou bankou Slovenska...

odpovedať

0 | 0

30.01.16 08:25 | Jorechal
Poistovne su podozrievave hlavne z dovodu ze Slovaci su velmi "Vynaliezaví"....kazdopadne ak je znamy vinnik, a bolo to riadne zdokumentovane a hlasene nemaju vam to preco nevyplatit.....
odpovedať

0 | 0

30.01.16 11:12 | Shanislav

403

80

Ja sa poistovniam ani necudujem. Vsetky tie renomovane firmy, o ktorych pocuvame v reklamach maju take sialene ceny, ze rozum stoji. A to len preto, aby podojili poistovne. Nebudem tu menovat firmu, ktora mi vymenila sklo, za polovicu ceny, ktoru mi ponukala znama autosklarska firma (srsen). Pre rejpalov, sklo bolo presne take iste, nebola to lacna nahrada. Konkretne pre Clio 2 ma vysla vymena do 150€. U srsna ptali 250€ len za samotne sklo. Bolo to sice peknych par rokov dozadu, ale pochybujem, ze by sli ceny dolu, hlavne ked mi ta ista firma menila skla uz aj na dalsich 4 autach a stale mali ceny rovnake. A pekne krasne mi prisli sklo vymenit domov do garaze... maximalna spokojnost z mojej strany
Jazdím na: Renault Clio

odpovedať

2 | 0

30.01.16 13:17 | doki
Ešte si kupujte autá kde čelné sklo končí v polovici strechy
Ja sa poisťovniam nedivím ani sekundu že sa správajú ako sa správajú.Len výnimočne nie je udalosť spriahnutá z podvodom alebo snahou si prilepšiť.Celý život som riešil poistné udalosti,robil búrané autá...ľudia podvádzajú kde to len trošinku ide.Za celý život by som výnimky popočítal na dvoch rukách.Nikto si priznať nechce,ale ak sa niečo udeje,jeho prvá snaha je ...nechajme túto tému radšej tak.

odpovedať

0 | 0

31.01.16 10:22 | Qwert
Podobny clanok,takmer identicky,pred par dnami uverejneny na SME...o jeho urovni a odbornosti radsej pomlcim...
K danej problematike,su poistovne co s tym nemaju problem,preplatit v plnej vyske poskodene celne sklo ked ste poskodeny a netreba ani kamerovy zaznam...a to nie je ziadna urban legend,ale moja skusenost z minuleho roku.

odpovedať

0 | 0


Automechanika 2016 Frankfurt