V krízovej situácii, v ktorej sa rozhodnete brzdiť, je veľmi dôležité byť razantný a použiť správnu techniku. Brzdiť sa dá správne i nesprávne, efektívne aj zle. To sa podpíše nie len na samotnej dĺžke brzdnej dráhy, ale môže sa aj na tom, či auto ostane na ceste. Pre všetkých vodičov, bez ohľadu na auto aké riadia platí: ČO NEUBRZDÍŠ, NEUKECÁŠ!

 

 

 

Vedieť správne brzdiť je jednou zo základných povinností a zručností každého vodiča. V zásade platí, že kým nedokážete na požiadanie v každej situácii brzdiť v ABS režime, stále nevyužívate brzdový systém auta naplno. Vaše brzdné dráhy by mohli byť kratšie (platí najmä pre rýchlosti nad 50 km/h) keď je už hybnosť auta naozaj markantná. Nasledovné video dáva niekoľko základných zásad správne realizovaného krízového brzdenia a odhaľuje zásadné pozitíva systému ABS pre bežnú premávku.

Minimálne na diaľnici a rýchlostnej komunikácii (no aj pri jazde za mestom, alebo v obci) odporúčam vodičom dodržiavať minimálne 2 sekundovú odstupovú vzdialenosť od auta pred vami. Vodičovi v priemere trvá 1 s všimnúť si a uvedomiť si situáciu. Tá druhá ostáva na realizáciu rozhodnutia (brzdiť, vyhýbať sa, oboje...).

 

Pre lepšiu predstavu akú vzdialenosť v metroch za jednu sekundu prejde vaše auto pri danej rýchlosti v kilometroch za hodinu použite nasledovný jednoduchý vzorec:

 

rýchlosť (km/h) x 3 =  
10