Etapa 6: Svitko v elitnej päťke, Loprais podkuruje Kamazom a Peterhansel so štyrmi defektami

Iquique - Arica 7.1.2011
Jazdcov čakalo v púšti Atacama 721 kilometrov, z ktorých špeciálka  merala 456 km. Etapa ich doviedla do bivaku v Arica, posledného mesta  pred peruánskou hranicou.

Automobily
Pred odpočinkovým dňom v Arice do cieľa šiestej etapy dorazil ako prvý  opäť Carlos Sainz. Piatkové trápenie v dunách zvládol o celých (až)  deväť sekúnd skôr než jeho tímový kolega Nasser Al-Attiyah. Dominancia  tímu Volkswagen však nekončí na prvých dvoch miestach. Ich jazdci obsadili i tretie a štvrté miesto. Stephane Peterhansel s BMW nemal  svoj deň a v cieli ho klasifikovali ako piateho. Na trati špeciálky prvú polovicu dokonca viedol. Potom však dostal sériu štyroch defektov, a to ho zosunulo na koniec prvej päťky so stratou dvanásť minút na Sainza.

"Minuli sme jeden waypoint pri prekračovaní jednej z dún, takže sme sa museli vrátiť a to zobralo nejaké štyri minúty," povedal Peterhansel.  "Po tomto sme dostali defekty a to hneď štyri. Náhradné kolesá sme mali  však len tri, takže sme museli pravidelne zastavovať a dofúknuť."

Pred odpočinkovým dňom a v polovici rally sú rozdiely v prvej trojke  veľmi
malé, len 15 minút. To je na tak dlhú rally takmer nič.

Celkovo:
1 Carlos Sainz (VW) 20:39:41
2 Nasser Al-Attiyah (VW) +0:02:42
3 Stephane Peterhansel (BMW) +0:14:51

Kamióny
Aleš Loprais na Tatre vyhral piatkovú etapu a ukázal Kamazom, že si  síce  jazdia vlastnú ligu, nie sú však neporaziteľní. Ako v cieli  povedal, bola to veľmi náročná trať a ich hlavným cieľom bolo nedostať  defekt. Ten by ich inak mohol stáť i 20 minút zdržania.Loprais tak  stráca na prvého Kabirova v celkovom poradí 21 minút.

"Jazdci na Kamazoch sú skvelí šoféri a majú vynikajúcu techniku,"  povedal Loprais. "My však budeme tlačiť a náš cieľ je aspoň pódium.  Ostali sme ako jediná Tatra proti armáde ruských Kamazov."

Tomu pritakávajú i výsledky etapy, kde je v prvej päťke natlačený celý ruský tím na Kamazoch. To len aby Aleš nezabudol s kým má tu česť..

Celkovo:
1 Firdaus Kabirov (Kamaz) 23:43:40
2 Vladimir Chagin (Kamaz) +0:19:20
3 Ales Loprais (Tatra) +0:21:25

Motocykle a štvorkolky
Slováci Svitko a Jakeš dosiahli super umiestnenie, Štefan sa umiestnil  na piatej pozícii a Ivan Jakeš na siedmej ! Ako povedal manažér tímu  Ivan Figura - "Števo začal špeciál veľmi rýchlo, v jednom sektore bol  dokonca na druhej pozícii, až som sa obával, že to prepáli a čaká ho  ešte veľa ťažkých kilometrov do konca špeciálu. Števo však šiel  fantasticky, po rýchlom úvode
mierne zvoľnil a v záverečnom sektore  zasa pridal a dosiahol najlepší výsledok na tejto súťaži a posunul sa  do prvej desiatky v celkovom hodnotení. Po dojazde do cieľa sa  posťažoval, že je to už strašne dlhé trápenie, ozývajú sa aj bolesti  chrbta, ale to je v tejto fáze pretekov prirodzené. Deň voľna príde  jazdcom veľmi vhod. Inak sa cíti dobre fyzicky aj psychicky a teší sa  na druhú polovicu podujatia." (TASR)

Po odpočinkovom dni pretekárov očakávajú náročné etapy v púšti a tam by  sa mohlo začať rozhodovať. Rozdiely medzi jazdcami v špičke sú  nezvyčajne malé. Etapu vyhral portugalčan Faria i napriek minútovej penalizácii.  "Zaujímavý" deň mal Cyril Despres, ktorý celých 200 kilometrov nevedel,  či sa jeho motor porúcha alebo bude fungovať ďalej.

"Po dočerpávačke sa začal motocykel triasť a ja som nevedel či zastaviť alebo pokračovať. Trochu som spomalil a nakoniec som skončil s rovnakým časom ako ostatní. Je naozaj zázrak že som dorazil," -povedal Despres.

Celkovo:
1 Marc Coma (KTM) 22:40:20
2 Cyril Despres (KTM) +0:08:48
3 Francisco Lopez Contardo (Aprilia) +0:22:12

Josef Macháček sa umiestnil tretí so stratou 48 minút za Patronellim,  ktorý v celkovom poradí vedie o šestnásť minút pred Maffeiom. Česi z  prvej päťky vypadli.

Celkovo:
1 Alejandro Patronelli (Yamaha) 26:21:57
2 Tomas Maffei (Yamaha) +0:16:31
3 Sebastian Halpern (Yamaha) +1:48:17

LOPEZ CONTARDO FRANCISCO (CHI) - APRILIA TEAM (c) Dakar.com

Etapa 7: Svitko opäť výborný, Mini mimo pretekov a Kamazy nestíhajú Lopraisovi

Nedeľňajšia etapa po dni voľna uviedla ostávajúcich pretekárov - 125 motoriek, 17 štvorkoliek, 92 áut a 46 kamiónov - do druhej polovice Dakaru. V pôvodnej podobe najdlhšia trať rally bola orezaná. Z Arica do Antofagasta čakalo jazdcov 839 kilometrov, z toho 273 km (namiesto 631 km) bolo meraných.

Automobily
Tento deň do preteku nenastúpilo Mini ktoré šoféruje Guerlain Chicherit. Ten si asi teraz tlčie hlavu o stenu, pretože v sobotu, zatiaľ čo ostatní jazdci odpočívali, on predvádzal svoje Mini Countryman pred kamerami. Na tom by nebolo nič zlé, keby sa mu auto nepodarilo prevrátiť, zničiť voz a tým sa vyradiť z pretekov. V X-Raid tíme teda ostal len Peterhansel. Tomu sa príliš nedarilo ani v siedmej etape a defekty ho prenasledovali i v nedeľu. Kvôli nim stratil sedem minút na víťaza. Etapa bola opäť v rukách dvojice Sainz - Al-Attiyah.

Celkovo:
1 Carlos Sainz (VW) 23:21:58
2 Nasser Al-Attiyah (VW) +0:01:22
3 Stephane Peterhansel (BMW) +0:21:11

Kamióny
Tento deň bol opäť veľmi úspešný pre Aleša Lopraisa. Opäť prvé miesto v  etape, a v celkovom hodnotení predbehol dokonca Vladimíra Čagina. Ten stratil v nedeľu ďaľších 14 minút a za vedúcim Kabirovom zaostáva už 28 minút. Stále je však v "pohode", štvrtý Nikolaev má deficit na vedúceho jazdca 1:43 hod.

Celkovo:
1 Firdaus Kabirov (Kamaz) 26:12:26
2 Ales Loprais (Tatra) +0:16:22
3 Vladimir Chagin (Kamaz) +0:28:22

Štefan Svitko prišiel do cieľa šiesty so stratou 11:19 min na víťaza Lopeza Contarda. V celkovom poradí sa posunul na ôsmu priečku ! Ivan Jakeš dorazil na 14-tom mieste a celkovo si polepšil o jednu pozíciu. Tretí slovák Radek Matoška bol v cieli 33-tí a celkove je na 54-tej priečke. Líder rally ostáva Marc Coma. Prvá päťka tejto etapy je rovnaká ako v celkovom poradí, iba iné priečky.

Manažér tímu Hant Logomotion Ivan Figura o Svitkovi povedal - "Od štartu špeciálu sa išlo na plný plyn po veľmi rýchlych rovinatých úsekoch na hranici maximálnej rýchlosti motocyklov. V tejto časti nášho jazdca predbehol Lopez, ktorý bol veľmi motivovaný vyhrať etapu v domácom prostredí, čo sa mu aj podarilo. Števo si udržal chladnú hlavu a nezačal s ním súperiť, ale držal svoje tempo, ktoré bolo aj tak veľmi rýchle, keďže dobehol Rodrigeza aj Fariu. V ďalšej časti po tankovačke sa jazdci dostali do pasáži, ktoré sa išli v šiestej etape opačným smerom. Tu bolo treba veľmi pozorne navigovať. Števo Svitko sa s nástrahami trate vyrovnal bravúrne, zvládol aj zopár drobných kolíznych situácií a do cieľa prišiel s výborným časom. Cíti sa výborne, motor jeho KTM vyzerá byť tiež v úplnom poriadku." (sme.sk)

Veľa radosti deň nepriniesol američanovi Johanovi Streetovi. Z celkovo siedmeho miesta kvôli problémom s Yamahou dokončil so stratou 90 minút na Lopeza a zosunul sa na štrnáste miesto.

Celkovo:
1 Marc Coma (KTM) 26:13:50
2 Cyril Despres (KTM) +0:07:24
3 Francisco Lopez Contardo (Aprilia) +0:18:27

V štvorkolkách sa vytrápil Alejandro Patronelli s technickými problémami, vďaka ktorým stratil viac než hodinu na víťaza, a tak prišiel i o prvé miesto v celkovom poradí. Smola sa však chytila i Tomasa Maffei, celkovo druhý. Toho tiež kvárili problémy na trati a finišoval so stratou 58 minút. Orlando Terranova svoju štvorkolku BMW prevrátil, a v pretekoch skončil.

Josef Macháček sa umiestnil na štvrtej pozícii a tam je i v celkovom hodnotení so stratou dve hodiny na tretiu priečku.