Veľký škandál Dieselgate zasiahol aj českú Škodu. Postihnuté motory radu EA 189 Euro5 sa totiž dostali aj do niektorých modelov z Mladej Boleslavi. Nový CEO VW AG, Matthias Müller, oznámil najväčšiu zvolávaciu akciu v histórii. Keďže škodovka patrí pod krídla koncernu, zvolávacia akcia neobíde ani ju.

Volkswagen sa nemusí báť len straty dobrého mena, ale aj veľkých pokút. Hromadnú žalobu podali majitelia z 37 štátov USA.

V súčasnosti nie je známy presný počet áut, ktoré sa do servisu dostanú, no podľa vyhlásenia Volkswagenu to majú byť všetky autá s motorom TDI EA 189, ktoré plnia emisnú normu Euro V. V tom prípade by šlo o cca 11 miliónov vozidiel z koncernu VW. ZOZNAM ÁUT S POSTIHNUTÝMI MOTORMI NÁJDETE TU. V prípade najrozšírenejších 2,0 litrových motorov TDI pôjde pravdepodobne len o jednoduchý servisný zásah, keď technici nahrajú nový riadiaci systém motora. Horšia situácia nastáva, ak vlastníte motor 1,6 TDI. Tu jednoduché prehratie softvéru nebude stačiť a odborníci skloňujú minimálne výmenu vstrekovačov. V USA je dokonca v hre aj výmena samotných automobilov! V Európe sa podobného riešenia situácie pravdepodobne nedočkáme – pre koncern VW by bolo likvidačným.
 

Odborníci varujú, že dodatočné zásahy do motora sa nepriaznivo prejavia na výkone, ale aj spotrebe! Mnoho majiteľov sa bude chcieť preto zvolávacej akcii vyhnúť. Matthias Müller povedal, že technické riešenie je už na dohľad. To znamená, že zatiaľ neexistuje. Manažment vo Wolfsburgu sa však viac obáva finančných strát. Škandál poškodil meno spoločnosti, a to najmä na trhoch v USA, kde prerazili klamlivou reklamou o „čistých“ nafťákoch. V naftovej Európe väčšinu majiteľov zvýšené emisie veľmi nezaujímajú... Prvé opatrenia preto smerujú práve za veľkú mláku. Volkswagen tu ponúka oklamaným majiteľom cenové zvýhodnenie 2000 $ na nákup nových benzínových alebo hybridných automobilov.

Volkswagen sa však nemusí báť len straty dobrého mena, ale aj veľkých pokút. Hromadnú žalobu podali majitelia z 37 štátov USA. Ďalšiu žalobu podáva aj generálny prokurátor zo Západnej Virginie, kde na podvod s emisiami prišli. Podľa jeho slov koncern „vedome vyrábal, inzeroval a predával“ dieselové autá ako ohľaduplné k životnému prostrediu. Pritom odborníci zistili, že motory TDI EA189 prekračujú povolené limity NOx až 40-násobne! Západná Virginia nie je jediným štátom, ktorý chystá žalobu. Pripravuje sa ďalších 29 štátov USA, ministerstvo spravodlivosti a agentúra EPA.


VW AG ide ostatným automobilkám príkladom, že podvádzať zákazníkov a najmä úradníkov sa nevypláca. Finálny účet za kauzu Dieselgate bude v miliardách. Firma len dodnes stratila na burze miliardy (akcie klesli o 42%), a to nevyplatila ani len jednu pokutu a nezačala so zvolávacou akciou. Neprajné hlasy dokonca tvrdia, že Nemci budú musieť predať jednu zo svojich značiek...

 

Zdroj: autoforum