Je jasné, že budúcnosť automobilového odvetvia je v elektromobiloch a v autonómnej jazde. Mnohé automobilky už oznámili, že vyvíjajú elektrické autá. V prípade bezpilotných vozidiel je však situácia trochu odlišná. Spoločnosti začali hlásať, že plne autonómne auto má pred sebou ešte roky vývoja. Zatiaľ si musíme vystačiť s polo autonómnymi režimami, pri ktorých má zodpovednosť za riadenie stále vodič. Vizionár Elon Musk to však vidí inak.

Vyhlásenie Elona Muska je opäť veľmi odvážne. Veríte, že tentokrát dokáže dodržať sľubovaný termín a Autopilot autonómnej úrovne 5 príde na trh v roku 2019?

Elon Musk, šéf Tesly, vyhlásil, že plne autonómne auto úrovne 5 bude vo výrobe za dva roky. Už v roku 2019 by sme teda mali vidieť samojazdiacu Teslu, ktorá zvládne úplne všetky situácie bez zásahu vodiča. Teoreticky také auto už nemusí mať ani volant. Musk je síce človek, ktorý už opakovane dokázal naplniť veľmi odvážne sľuby, s jednou vecou má však problém. Tou je dodržiavanie termínov. V minulosti už niekoľkokrát prestrelil, napríklad v prípade dodávok Roadsteru, Modelu S a Modelu X. Aj v prípade tohto vyhlásenia som preto stále trochu skeptický. Nie je pochýb o tom, že raz príde plne autonómne auto, ale o dva roky? Také Audi nedávno vyhlásilo, že autonómne auto úrovne 5 nepríde tak skoro ako si pôvodne mysleli.

Ako to dnes vyzerá s úrovňou autonómnej jazdy?

Tesla, alebo napríklad Mercedes-Benz a BMW dnes ponúkajú autá s autonómnou jazdou úrovne 2. Vozidlá dokážu samé pridávať, brzdiť a zatáčať. Hlavným bezpečnostným prvkom je však stále vodič, lebo systém nedokáže zvládnuť všetky situácie.

 

Audi sľubuje, že nová vlajková loď A8 bude mať tretiu úroveň autonómnej jazdy. Vodič nebude musieť v niektorých situáciách (napr. zápchy) do rýchlosti 60 km/h sledovať premávku. Ak nastane krízová situácia, zvládne ju auto bez zásahu vodiča.

 

Ford a Volvo vyvíjajú systém úrovne 4, ktorý má zvládnuť už väčšinu jazdných situácií bez zásahu a bez pozornosti vodiča. Systém dokáže zvládnuť všetky krízové situácie. V niektorých oblastiach však môže byť používanie „autopilota“ zakázané a v takom prípade musí vodič prebrať riadenie. Pokiaľ tak neurobí, auto bezpečne zastaví.

 

Vyhlásenie Elona Muska je opäť veľmi odvážne. Veríte, že tentokrát dokáže dodržať sľubovaný termín a Autopilot autonómnej úrovne 5 príde na trh v roku 2019? Musk však tvrdí, že v niektorých krajinách nebude v tej dobe legislatívne možné používať plne autonómne autá.

 

Zdroj: carscoops

ZABIŤ CHODCOV ALEBO PASAŽIEROV?

ZABIŤ CHODCOV ALEBO PASAŽIEROV?

Príchod autonómnych áut je len otázkou času. Možno to bude trvať 5 rokov, možno 10 a možno aj 20, kým sa z vodiča ...

16. 03. 2017
AUDI UŽ NIE JE TAK OPTIMISTICKÉ, AUTONÓMNE AUTO PRÍDE AŽ PO ROKU 2020

AUDI UŽ NIE JE TAK OPTIMISTICKÉ, ...

Ešte nedávno sa automobilky predbiehali vo vyjadreniach, ktorá z nich predstaví svetu ako prvá plne autonómny model. Audi ...

15. 03. 2017