Možno ste sa už niekedy zamýšlali nad tým, ako bude v budúcnosti vyzerať motoršport, keď sa zásoby fosílnych palív zmenšia na úplné minimum a z pretekania sa stane nezmyselný luxus. Viem, čierna predstava. Avšak ako sa v poslednej dobe ukazuje, motoršport prežije, aj keď možno v trocha inej forme než ho dnes poznáme. V súčasnosti patria neodmysliteľne k rýchlym autám aj patričné zvukové javy, bez ktorých si to určite nevieme predstaviť. Ale budeme si asi musieť zvykať, pretože sa črtá alternatíva pre budúcnosť - Formula E. To je nový seriál spadajúci priamo pod patronát FIA, v ktorom budú jazdiť formulové monoposty napchaté tou najnovšou technikou ale najmä elektronikou. Nebudú mať však spalovacie motory, ale, ako správne tušíte, baterky a elektromotory. Pýtate sa, ako to vôbec znie a jazdí?

Formula E

Nuž, zaujímavo, pretože monopost váži 780kg a dosahuje výkon približne 400 koní (krútiaci moment nebol zverejnený). Plne nabité batérie vydržia cca 25-30 minút nakladačky, takže pitstop nebude znamenať výmenu gúm a tankovanie, ale výmenu druhého monopostu, ktorý bude "plný" čakať v debe. Stavbu má na starosti  Spark Racing  na podvozku Dallara  a samotnú elektroniku a prevodovku dodá McLaren. V súčasnosti sa vyrába 42 monopostov, čo znamená, že na štart sa budúci rok postaví približne 21 jazdcov.

Pozrite si priložené video z Moskvy, kde sa konala akcia na podporu tohto nového šampionátu Formula E. Ten mimochodom začne písať svoju existenciu už budúci rok a bude sa jazdiť výhradne v centrách veľkých miest. Práve to ho bude odlišovať od čohokoľvek iného, kedže počet spálených litrov benzínu a vypustených CO2 do vzduchu bude počas podujatia nula.

Zatiaľ je oznámených niekoľko svetových metropol, kde sa diváci môžu tešiť na toto pretekanie z budúcnosti: Londýn, Rím, Rio de Janeiro, Los Angeles, Miami, Peking, Putrajaya a Buenos Aires. Ešte sa uvažuje o Los Angeles a Miami. Nie, Bratislava tam nie je, o tej sa uvažuje až pri šampionáte Off-road E :)