Mnohí z nás to určite poznajú. Poškriabané čelné sklo nepoteší asi nikoho. Najmä ak sú škrabance po jeho celej ploche. Takéto sklo sa stáva nebezpečným, pretože lom slnečného alebo umelého svetla je neprirodzený a očiam vodiča môže spôsobiť problémy. To všetko sa môže už onedlho zmeniť. Automobilovému priemyslu by mal pomôcť prvok z mobilných zariadení.

Dnešné sklá sa skladajú z dvoch vrstiev, medzi ktorými je tenká vrstva PVB (polyvinyl butyral). Vďaka nej aj rozbité sklo drží pokope a nerozpadne sa na stovky kúskov. Sklo však nie je odolné voči poškriabaniu. S touto základnou konštrukciou prišiel Henry Ford už v roku 1919.

 

Možno displej vášho smartfónu už dnes chráni sklo s názvom Gorilla Glass. Ide o veľmi pevné sklo, ktoré sa vyznačuje vyššou odolnosťou voči poškriabaniu. V súčasnosti ho využíva približne 1,5 miliardy mobilných zariadení.

 

Sklo Gorilla Glass prinesie niekoľko výhod. Má vyššiu odolnosť voči poškriabaniu, je ľahšie a lepšie izoluje hluk. Na druhej strane je však drahšie.

Jedna automobilka začne v priebehu roka vyrábať čelné sklá Gorilla Glass. Ktorá? To zatiaľ môžeme iba hádať.

Gorilla Glass je navyše ľahšie a poskytuje väčší akustický komfort. Podľa odhadov by v priebehu roka mal minimálne jeden popredný automobilový výrobca začať využívať vo svojich autách práve Gorilla Glass. Tak ako vždy, aj táto novinka má svoju nevýhodou. Cena nového skla bude v tomto prípade vyššia.

 

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj:  Najtragickejší konferenčný stolík sveta - rozbité Ferrari