Honda odhalila nový typ vozidla poháňaného palivovými článkami, FCV (Fuel Cell Vehicle). Ide o ďalšiu iteráciu vývoja ekologických áut, ktorú začali Hondou FCX Clarity. Prvý koncept FCEV ukázala automobilka verejnosti na autosalóne v Los Angeles. Na novom obrázku priblížili auto produkčnej verzii, no aj tak zachovali niektoré črty konceptu.

Koncept FCEV bol predobrazom Hondy FCV

Palivovými článkami poháňaná Honda FCV príde na trh v roku 2016. Auto s výkonom vyše 100 kW má dojazd takmer 500 km.

Ekologické auto bude poháňať elektrický motor s výkonom viac ako 100 kW (134 k). Kompletnú pohonnú jednotky dokázali napratať do motorového priestoru, čim poskytli viac priestoru pasažierom v kabíne. Navyše takýmto spôsobom môžu využiť pohonný agregát aj v iných typoch. Oproti Honde FCX Clarity zvýšili merný výkon na 3,1 kW/l, čo je o 66% viac, pri nádrži menšej o 33%.

Niektoré črty konceptu FCEV nájdeme aj na FCV

Honda FCV počíta s dojazdom 483 km. Automobilka hovorí, že ich auto poháňané palivovými článkami dokážu dotankovať za 3 až 5 minút tlakom 70 MPa. FCV začnú predávať v marci 2016 v Japonsku, neskôr s autom prídu aj na európsky a americký trh. Úspech určite ovplyvní riedka sieť čerpacích staníc, ale to je už iný príbeh.