Spomeňte si na kauzu, ktorá nedávno vznikla za veľkou mlákou. Hyundai a Kia nepravdivo informovali o spotrebe svojich áut. Jednoducho klamali a Američania to len tak nenechajú. Problém má 900 000 kusov automobilov, ktoré jazdia po celom USA a Kanade. Reálna spotreba jednoducho nesedela s tou papierovou. Automobilky museli upraviť informácie o  svojich produktov. To však nie je všetko. Pre nás Európanov je to síce netradičné, no takto oklamaní americkí majitelia dostanú finančnú kompenzáciu. Výrobcovia už majú zhruba vypočítané, koľko ich to bude stáť.

Kórejské automobilky si evidentne nechcú znepriateliť amerických zákazníkov.

Udávaná a reálna spotreba sa líšili o približne 3%. Povedzme si pravdu, u nás sme zvyknutí aj na horšie odchýlky. Hyundai a Kia sľúbili, že každý prvý majiteľ dostane finančnú kompenzáciu vo výške rozdielu spotreby podľa počtu najazdených kilometrov. Neexistuje žiadne obmedzenie v počte kilometrov alebo vo veku. Sumu za spotrebovaný benzín dokonca ešte navýšia o 15%.

Hyundai a Kia by mali byť s kompenzáciami opatrní. Čo keď sa ozvú aj ich európsky zákazníci, ktorí tiež nesúhlasia s vyššou spotrebou.

Americký trh nebol nikdy príliš orientovaný na spotrebu. No, časy sa menia...

Automobilky teda celkovo zaplatia približne 412 miliónov dolárov (306 miliónov €). Hyundai zaplatí 225 miliónov dolárov (167 mil.€) a Kia 187 mil. dolárov (133 mil.€). Prípad nesprávnej spotreby zasahuje 900 000 áut modelových rokov 2011 až 2013. Kórejské automobikly teda podľa všetkého mienia dodržať svoje slovo a podvedeným zákazníkom sa ospravedlnia.

 

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj: Hyundai/Kia v USA zavádzali. Platiť kompenzácie budú všetkým.