Viete určiť medzi pojmami obchádzanie a predchádzanie rozdiel? Určite sa nájdu takí, ktorí ho nepoznajú. Obchádzanie a predchádzanie si mnoho vodičov zamieňa, prípadne si myslia, že ide o to isté. Že to tak nie je, môžu zistiť pri sankcionovaní políciou. Pamätám si provokačný prípad spred 9 rokov, keď policajt v traktore(!) vytvoril kolónu pomaly idúcich áut. Tí, ktorí „poľnohospodára“ začali na plnej čiare "obchádzať", dostali pokutu!

Toto pozná každý vodič!

Určite poznáte známu situáciu. V čase dopravnej špičky sa „vyrútite“ spoza zákruty a pred vami poľnohospodár idúci 20-30 km/h. Za vami vzniká kolóna až do Prahy, vodiči sú nervózni a snažia sa traktor predbehnúť. Aj za cenu „plnej čiary“. Vodorovné dopravné značenie "plná čiara" dovoľuje obchádzať, zakazuje však predchádzať. Vodiči z akcie, ktorú som spomínal v úvode, boli prekvapení, keď spoza kolóny vyletel civilný policajný Passat s nápisom STOP a posádku tvorili príslušníci policajného zboru. Celá situácia bola pasca na hriešnikov za volantom. Či to bolo fér nekomentujem, každopádne práve kvôli takým situáciám potrebujete vedieť, kedy môžete predbiehať (predchádzať) a kedy nie.

Predchádzanie alebo obchádzanie?

Ako je  to podľa zákona 8/2009 Z.z.? (1) K značke č. V 1a : Značka Pozdĺžna súvislá čiara (č. V 1a) sa používa na oddelenie jazdných pruhov s protismernou premávkou, na oddelenie radiacich pruhov pred križovatkou. Vodič musí ísť vpravo od tejto značky. Značku je zakázané prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie alebo odbočovanie na miesto mimo cesty alebo na vchádzanie z miesta mimo cesty na cestu. Z uvedeného je zrejmé, že predchádzanie je pri plnej čiare zakázané a obchádzanie dovolené.

NAVRHNI, KDE MAJÚ MERAŤ RÝCHLOSŤ

NAVRHNI, KDE MAJÚ MERAŤ RÝCHLOSŤ

Policajných kontrol je na cestách asi málo... Rýchlosť zväčša merajú na tých istých miestach. Niekde opodstatnene, ...

12. 11. 2017
PREČO SÚ MLADÍ VODIČI NA CESTÁCH RIZIKOM?

PREČO SÚ MLADÍ VODIČI NA CESTÁCH ...

Neprejde snáď týždeň, aby sme sa zo správ nedozvedeli o smrteľnej nehode. Veľa ďalších nie je ani medializovaných. ...

09. 11. 2017

Čo myslíte, traktor, ktorý ide 20 km/h obchádzate alebo predchádzate? Druhá možnosť je správna! Tým, že je vozidlo v pohybe, ho predchádzate. Nesmiete teda porušiť vodorovné dopravné značenie, teda plnú čiaru. Musíte počkať na prerušovanú a až potom objekt predísť. Mnoho ľudí si myslí, že pomaly idúce vozidlo je prekážkou na ceste a môžu ho „dať“ aj cez plnú čiaru.

Podľa paragrafu 14 8/2009 Z.z.: (1) Vodič, ktorý pri obchádzaní vozidla, ktoré zastavilo alebo stojí, prekážky cestnej premávky alebo chodca vybočuje zo smeru svojej jazdy.... To znamená, že „obchádzanie“ platí pre stojace objekty na ceste, alebo chodcov. Vtedy porušiť plnú čiaru môžete. Stojaci traktor by ste teda obchádzali.

 

Nedajte sa nabudúce vyprovokovať a neriskujte pokutu. Alebo ju risknite (kto je bez viny, nech hodí kameňom...), teraz už však viete, že pokuta vám hrozí a traktor jazdiaci „krokom“ nie je prekážka na ceste. 

ŽIADNA NEHODA V TUNELI NIE JE SRANDA. ANI AKO CVIČENIE

ŽIADNA NEHODA V TUNELI NIE JE SRANDA. ANI ...

Každý tunel je kritické miesto dopravy. Najkritickejší u nás je Branisko. Tunel v ňom je obojsmerný a najdlhší. Ak ...

27. 10. 2017
V BRITÁNII BUDE PO NOVOM HROZIŤ VODIČOM DOŽIVOTNÝ TREST!

V BRITÁNII BUDE PO NOVOM HROZIŤ VODIČOM ...

Vodičom v Británii po novom riadne zakúria. Uvažujú nad mimoriadnym sprísnením - vodičom doživotný trest, ak ...

22. 10. 2017

Zdroj: Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 Z. z.