S príchodom nového prepĺňaného dvojlitra do ponuky IS sa otvára otázka nahradenia súčasného šesťvalca vo verzii IS 250.

2,0 litrový štvorvalec má pod kapotou IS 245 koní a 350 Nm.

S príchodom nového prepĺňaného dvojlitra do ponuky IS sa otvára otázka nahradenia súčasného šesťvalca vo verzii IS 250. Automobilka túto špekuláciu nepotvrdila, ale je dosť pravdepodobná. Typ IS by mal tak po novom rovnakú ponuku motorov ako crossover NX. Teda 2,0 litrový turbomotor(200t) a hybridnú sústavu(300h). Diesel v ponuke nehľadajte. Malý štvorvalec ponúkne výkon 180 kW (245 koní) pri 5 800 ot./min., točivý moment dosahuje hodnotu 350 Nm v rozsahu 1 650 – 4 400 ot./min. Podľa údajov od výrobcu akceleruje model IS 200t na stovku za rovných 7 sekúnd. Maximálna rýchlosť je 230 km/h. Normovaná spotreba paliva je v rozmedzí 7,0 až 7,2 l/100km podľa veľkosti diskov a pneumatík.


Motor s označením 200t dostal turbodúchadlo typu twin-scroll. Ďalej ho inžinieri vybavili systémom inteligentného variabilného časovania ventilov VVT-iW, ktorý umožňuje riadiacej jednotke prepínať medzi Ottovým a Atkinsonovým cyklom pre zníženie spotreby paliva. Motor ďalej dostal kombinovaný systém priameho vstrekovania paliva D-4ST. Ten v podstate eliminuje nevýhodu priameho vstrekovania paliva do valcov v podobe obmedzenia tvorby usadenín karbónu. Systém kombinuje vysokotlakové vstrekovanie priamo do valcov, s nízkotlakovým vstrekovaním paliva do nasávacích kanálov. Hmotnosť motora 200t je 160 kg.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Dvojliter môžete mať len s 8-stupňovým automatom. Automat dostal unikátne radenie prevodových stupňov podľa veľkosti preťaženia(G). Automatická prevodovka radí podľa veľkosti odstredivých síl, v preklade teda pri ostrom brzdení podraďuje a pri bočnom preťažení v zákrutách naopak neodradí na vyšší stupeň. Pri výjazde máte teda pripravený správny stupeň. Máte pocit, že takéto správanie patrí do športového auta? Nemýlite sa! „Logiku“ radenia prevzali inžinieri práve zo športového modelu RC F.

Cenu nového modelu IS 200t ešte nepoznáme a ani to, či nahradí šesťvalcový model IS 250. Všetko sa dozvieme už v auguste, kedy príde nový motor do predaja.

Zdroj: tlačová správa, autoforum