Mercedes vyrába opancierované autá už niekoľko desaťročí. Najnovším zástupcom modelov Guard sa stal Mercedes-Maybach S600. Luxusná limuzína má certifikát najvyššej úrovne balistickej ochrany VR10. Stala sa tak prvým civilným vozidlom, ktoré normu spĺňa. Napríklad u konkurenčnej Audi A8 L Security ju spĺňajú len niektoré časti karosérie. Vďaka tomu ochráni cestujúcich pred nábojmi z útočných pušiek a granátmi. Ako sa ale hovorí, každá sranda niečo stojí. Táto minimálne 470 000 € bez DPH. 

Mercedes-Maybach S600 je prvým civilným vozidlom s certifikátom najvyššej úrovne balistickej ochrany VR10

Karoséria opancierovaného vozidla je spevnená už počas výroby a nie dodatočne. Medzi skeletom a karosériou vozidla sa nachádza ochranný plášť. Automobilka sľubuje vynikajúcu pevnosť a odolnosť. Pri výrobe boli použité prvky z ušľachtilej ocele a niektoré časti sú z kevlaru. Karoséria a okná Maybach odolajú guľkám z útočnej pušky. Pred čím ďalším má posádku novinka ochrániť nevieme. Tieto informácie nie sú pre verejnosť dostupné. 

Mercedes však poznamenal, že vozidlo spĺňa podmienky ochrany pred výbušninami podľa klasifikácie ERV 2010. Podvozok je opancierovaný po celej dĺžke auta, takže chránený je aj motor a kufor. Maybach by mal preto okrem výbuchu z boku vydržať aj výbuch zospodu. Zabudnúť nesmieme ani na nepriestrelné sklá, ktoré majú zvnútra polykarbonátovú vrstvu, aby sa guľka pri zásahu neroztrieštila. Podľa slov automobilky je aj napriek tejto vrstve cez sklá stále dobre vidieť. Pod kapotou nájdeme známu V12 biturbo, ako napovedá označenie S600. Mercedes zatiaľ neoznámil, či agregát kvôli zvýšenej hmotnosti spôsobenej opancierovaním nejako upravil. Štandardne má výkon 530 koní a krútiaci moment 830 Nm.

zdroj: carcoops, auto.cz