Trebatice otvárajú a zatvárajú sezónu


Preteky na motokárovej dráhe pri Piešťanoch otvárajú a zatvárajú seriál AutoSlalom už niekoľko sezón. Táto nebola výnimkou. Má to niekoľko dôvodov. Pomotaná trať je vhodným vstupom do sveta jazdy medzi kužeľmi, na trati ich je minimum. Tak sa noví slalomári majú možnosť postupnejšie zoznámiť so systémom jazdy na čas a presnosť zároveň a tí tradiční majú priestor postupne sa po dlhej zimnej pauze (3 mesiace) prebrať a dobre si zatrénovať. Druhým dôvodom je zázemie, ktoré v chladných mesiacoch februára a novembra ponúkne teplý bufet a murované WC. Trať vo svojej predĺženej verzii ponúka na 1100 m len 31 bránok. Drvivá väčšina z nich je v ideálnej stope trate, takže úspech tu môže zaznamenať každý, kto udrží auto na trati. Výsledky novembrových pretekov definitívne spečatili výsledné poradie jazdcov v hodnotení AS majstráku. V tomto dokumente sa už nebudeme podrobnejšie zaoberať poslednými pretekmi, ale práve zhodnotením celej sezóny 2012.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

Ohliadnutie za sezónou 2012 cez čísla


Šiesta sezóna v poradí mala svoje vrcholy aj pády. Do kalendára pribudli dve doposiaľ najkrajšie miesta pre tento druh motoršportu, no zároveň z neho na dobro dve skvelé miesta museli vypadnúť. AutoSlalom v dohľadnej dobe totiž pre zmenu podmienok zo strany prenajímateľov nebude možné poriadať na trati v Púchove ani na letisku v Piešťanoch. Obe tieto trate patrili medzi veľmi obľúbené. Najvyšší počet štartujúcich na pretekoch bol tento rok na letisku v Piešťanoch na Veľkonočný pondelok. Pred klasickými povinnosťami šibačov a olievačov sa tu prišlo skryť až 120 pretekárov. Priemerný počet jazdcov na každých pretekoch tento rok presiahol 88. Veľmi slušné číslo, ak uvážime dobu v ktorej sa nachádzame. Rekord v počte štartujúcich (128) z roku 2010 a 2011 nepadol, ale každé preteky s účasťou nad sto jazdcov sú naozaj veľké. Tento rok takých tiež bolo niekoľko.


Pri priemernom počte 4 jázd na každých pretekoch sa na AutoSlalome štartuje 352 krát za deň! Za rok je to 10x viac, teda zhruba až 3520-štartov. Na štyroch podujatiach sa podarilo organizátorom ponúknuť bonusovú piatu jazdu. To znamená, že celkový počet štartov v sezóne 2012 bol vyše 3850! Je preto až úžasné, že pri tak vysokom čísle došlo len k trom vážnejším nehodám a už šiesty rok k žiadnemu priamemu zraneniu. Naďalej platí že AutoSlalom je cenovo najdostupnejšia a najbezpečnejšia motoršportová disciplína.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

Sezóna 2012 mala najlepšie trate


Pred pár rokmi by si asi nik nedokázal predstaviť, že AutoSlalom by sa mohol konať na dospelom pretekárskom okruhu, alebo v profesionálnom výcvikovom stredisku pre vodičov. Aj preto, lebo také areály Slovensko nemalo. Ak sa v súvislosti so slalomom pred rokmi spomínali letiská, neboli to miesta ako Piešťany, alebo Trenčín. Skôr malé pristávacie plochy určené pre poľnohospodárov. V sezóne 2012 sa AutoSlalom 2x konal priamo na okruhu SlovakiaRing, 2x v areáli DrivingAcademy a 2x na letisku v Piešťanoch. Tieto tri trate boli jazdcami vyhodnotené ako najlepšie a najobľúbenejšie. Dnes sú to najlepšie a najvhodnejšie motoristické arény na Slovensku nie len so skvelými možnosťami jazdiť, ale aj s výborným zázemím. Na týchto slalomársky super rýchlych tratiach dostali jazdci a ich technika počas roka opakovane možnosť dokázať, že to s volantom naozaj vedia. Vyhrať ktorékoľvek preteky už vyžaduje naozaj kvalitnú techniku a kvalitného jazdca. V každej triede totiž medzi sebou v priemere bojuje 15 súperov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

Najlepší jazdci sezóny 2012 sú...


AutoSlalom sa vďaka veľkému záujmu jazdcov a pestrej palete áut už tri sezóny vyhodnocuje až v 8. kategóriách. Okrem klasických objemových S1 do 1400 ccm, S2 do 1600 ccm, S3 do 2000 ccm a S4 nad 2000 ccm má dve kategórie pre špeciálne upravené autá SS2 do 1600 ccm a SS3 nad 1600 ccm. K tomu organizátori pre motiváciu mladých a dievčat v motoršporte pridali aj kategórie Junior do 21 rokov a Dámy. Z celkového množstva jazdcov v sezóne dokázalo na desiatich pretekoch bodovať dovedna až 85. Traja z nich získali svorne po 2 body. Je prekvapivé, že žiaden nezískal jeden bod, aj keď možné to je.