Toyota TMG GT86 CS-V3

Toyota TMG GT86 CS-V3

Hneď na úvod treba povedať, že TMG GT86 CS-V3 je auto homologizované do celého spektra šampionátov cestných vozidiel. Nie je to teda len vykuchaná GT86 ale ostrý pretekársky stroj. Cieľ pri stavbe tohto auta bol jasný hneď od samého začiatku - ponúknuť špičkové aj keď stále relatívne lacné pretekárske auto s nenáročnou údržbou a vysokou spoľahlivosťou. Nebudeme vás napínať a povieme rovno cenu: 38 500 eur bez DPH (45 815 eur s DPH). Čo poviete, veľa, málo?

Interiér má Toyota TMG GT86 CS-V3 presne podľa nášho gusta

Interiér má Toyota TMG GT86 CS-V3 presne podľa nášho gusta

A aké zmeny resp úpravy sa vykonali pri TMG GT86 CS-V3? Najmä dramatické zníženie hmotnosti keď išla kompletná výbava a luxus v podobe izolácií preč (kategória V3 do ktorej toto auto patrí má spodný povolený limit 1130kg), nový podvozok ktorý dodala značka Ohlins, kompletne nový výfukový systém alebo trvácnejšie brzdy. Interiér dostal homologovanú ochrannú klietku a výbavu OMP (sedačka, pásy).

A teraz to podstatné - atmosférický 4 valcový boxer motor a všetky jeho mechanické komponenty, vrátane prevodovky, ostali pôvodné sériové. Výkon je teda stále na úrovni sympatických 200k (147 kW) a 205 Nm. Bude to ale dosť na okruhovú nakladačku v konkurencií Civicu Type R alebo Renaultu Clio RS?

Vaša Toyota TMG GT86 CS-V3 môže mať aj takéto bojové farby

Vaša Toyota TMG GT86 CS-V3 môže mať aj takéto bojové farby

Jediná pre nás doposiaľ nezodpovedaná otázka ale je, či Toyota ponúkne aj v Európe predsa len niečo iné pre pretekania chtivých záujemcov. Áno, myslíme presne na to, čo majú v japonsku bežne v predaji: kompletne oholenú GT86 RC po stránke výbavy ale najmä ceny. Nie každý totiž potrebuje perleťový lak, duálnu automatickú klímu alebo v tomto prípade nezmyselné stereo s X reproduktormi. Takže, myslíte že sa dočkáme?