Backrace na variant II v Kart1 je aktuálne najtechnickejšia indoor trať v SR

Súčasťou neoficiálneho programu pred pretekmi bol preto znova voľný tréning, na oboznámenie sa s traťou. Nasledovala oficiálna čas, ktorá začala rozpravou jazdcov. V nej sa jazdci z hľadiska pravidiel dozvedeli jednu novinku. Tou bolo hmotnostné zvýhodnenie dievčat/žien o 5 kg. To znamená, že muži na týchto pretekoch naďalej dovažujú na 85 kg, ženy na 80 kg. Organizátor týmto krokom hľadá kompromis medzi žiadnym a priveľkým hmotnostným zvýhodňovaním žien. 10 kg zvýhodnenie v májových pretekoch sa pre viacerých jazdcov ukázalo byť priveľké a neakceptovateľné. Či sa toto kompromisné riešenie ujme ukáže budúcnosť, bezprostredne po pretekoch sa na toto upravené pravidlo nik nesťažoval a ani ho nik zásadne neriešil. Súčasťou rozpravy jazdcov sa stalo ďalšie kolo žrebovania mien jazdcov o voľné lístky pre veľké medzinárodné preteky na SlovakiaRingu. Na svetoznámu FIA GT sa uprostred augusta budú môcť ísť pozrieť Veronika Vanyová z tímu GoKart Team, Ján Krajčovič z tímu TEMPO Performance a Mário CHAMUTY z tímu Na Hrane.

Už pred pretekmi 3 jazdci vyhrali lístky na FIA GT na SlovakiaRingu

Kvalifikácia s rozdielom 22 tisícin sekundy!

 

Po rozprave nasledovala klasická 10 min. kvalifikácia. Nastúpilo do nej 9 motokár, teda z každého tímu jeden. V súpiske tímov sa objavili dve nové mená. Kobra 10,5 - úplne nový tím, v sérii KartCup po prvýkrát a snáď nie naposledy. Druhým staronovým menom je TEMPO Performance. V zásade staré osadenstvo tímu si pre druhú polovicu sezóny zvolilo nové meno. Bitka o prvé miesto v letom štarte za safetykárou bola celkom tesná, pretože jazdec tímu Go Baby Go zajazdil s časom 49,922 len o chlp rýchlejšie ako pilot tímu RRA s časom 49,944 sekundy. Na tretie miesto na prebojovali jazdci GoKart Teamu s časom 50,797 s.

 

Poradie v druhej polovici pola miešali pokuty Stop and Go

 

Nasledoval začiatok klasických dvojhodinových pretekov. Organizátor časomieru na odpočítavanie nastavuje na 121 minút, tak aby sa aj po odmávaní šachovnicovou vlajkou v poslednom kole preteky čistého času naozaj jazdili rovné 2 hodiny. Mimoriadne vysoké teploty a veľký výber motoršportových podujatí rôzneho druhu sa podpisuje pod nižšiu účasť tímov v týchto pretekoch v teplých mesiacoch. Pri priemernom počte 12 - 13 tímov to na tak dlhej trati (560 m) začína byť zaujímavé. Pri menšom počte ako 10 motokár na trati v pretekoch má pilot často pocit, že jazdí doslova sám a len kedy-tedy stretne ďalšieho :)

 

O nudných pretekoch však hovoriť nemožno. Priebeh okorenilo opakované aplikovanie 10 sekundového trestu zastavenia v boxoch za "prešľapy" jazdcov, alebo zlej tímovej réžie. Prvú pokutu povinnej zastávky v boxoch si zaslúžil tím Rival Car, za nedodržanie minimálneho času striedania jazdcov. Na trať pri prvom striedaní vyrazili o takmer 5 sekúnd skôr. O krátky čas nato nový jazdec v staronovom tíme TEMPO Performance v zápale boja zabudol na bezpečnostné pravidlo zastavenia pri vjazde do boxov, čo tím stálo dovedna cca 20 s spomalenie vďaka 10 sekundovej povinnej zastávky v depe.

 

Siedme kolo pretekov KartCup 2013 vyhral systémom štart-stop jazdecky mimoriadne zdatný tím Go Baby Go. Dovedna na vyše polkilometrovej trati nakrúžili 142 kôl. So stratou jedného kola prišli do cieľa na druhom mieste bojovníci z tímu RRA, v ktorom pre zaneprázdnenosť pôvodného člena hosťoval nový pilot v podobne len 15. ročnej, sympatickej a mimoriadne rýchlej Barbory Pucherovej. Tretie miesto si vybojovali borci z tímu GoKart Team, ktorí zatiaľ vzorne absolvovali všetky preteky série.

 

Víťazom gratulujeme. Okrem medailí získali hodnotné ceny v podobe špičkovej autokozmetiky AUTOGLYM (tento krát s príjemným osviežovačom vzduchu) získali všetci deviati jazdci, ktorý za svoje tímy vystúpili na stupienok víťazov. Augustové kolo pretekov je na programe tradične vo štvrtok 15. 8. Pre podrobnejšie info o seriáli, priebežné poradie tímov i veľké fotogalérie sledujte domovskú stránku seriálu www.kartcup.sk

 

Seriál KartCup podporujú:
AUTOGLYM - špičková autokozmetika  CarZone - všetko pre pilota
SlovakiaRing - profesionálny pretekársky okruh


 

 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov