Ako je na tom amatérsky motoršport? Skutočne nie je čo jazdiť? Nie, možností je veľa, stačí si vybrať!

Amatérsky motoršport mi prišiel na um, keď som našiel nový seriál SlalomShow. „Sakra, veď máme dvoch organizátorov slalomu, to je aké dobré,“ povedal som si a pozrel sa do TopSpeed.sk kalendára. Ten pohľad ma prekvapil, toľko možností, kde sa dá jazdiť, celá kopa seriálov, kam môže súťaženia-chtivý amatér prísť, popreháňať sa a zažiť pretekársku atmosféru. Pozrime sa, z čoho si môžeme vybrať:

Motokáry

Hovorí sa, že motokáry sú vstupnou bránou do sveta motoršportu. Motokáru však nemusíte vlastniť. Aby ste si zajazdili, nemusíte chodiť do haly a naháňať sa len s verejnosťou, stačí sa prihlásiť na preteky jedného zo seriálov, ktoré sa v niektorej hale jazdia. Napríklad vytrvalostné preteky KartCup, ktoré sa konajú každý mesiac v Kart 1 Arene. V tejto hale sa jazdí skutočne veľa. Ďalšie vytrvalostné preteky tímov Team Racing Challenge (TRC). Prípadne pre jednotlivcov práve prebieha Winter Cup. Ak sa vám aj to máli, každý týždeň organizujú preteky jednotlivcov započítavané do Sodi World Series.

Amatérsky motoršport chytil druhý dych

Hovorí sa, že motokáry sú vstupnou bránou do sveta motoršportu

Motokáry sa nejazdia len v Bratislave. Druhou alternatívou je Žilina, teda presnejšie hala Scuderia Kart v Hornom Hričove. Každý mesiac usporadúvajú vytrvalostné preteky tímov Scuderiacup. Navyše, najrýchlejší čas mesiaca oceňujú finančnou odmenou. Pretekať na motokáre môžete aj v neďalekom Hodoníne na vonkajšej trati. Hodonín je domovom hneď dvoch motokárových seriálov, jednotlivci sa môžu zúčastniť Hodonínskeho Motokárového Pohára. Pre tímy ponúkajú skutočnú výzvu, seriál vytrvalostných pretekov Endurance Karting Series, ktorého súčasťou je aj 24-hodinovka. Okrem toho sú viaceré dobré motokárové haly aj v ďalších mestách v SR. Ak to niekto len trochu myslí vážne, na dobrú trať a dobré motokáry to už nik nemá veľmi ďaleko.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Slalom

Slalom ako, jeden z najlacnejších druhov motoršportu, poskytne zábavu na nezaplatenie. Aj keď sa môže zdať, že jazdenie medzi kužeľmi je tak pre adeptov autoškoly, skutočnosť je iná. Autoslalom je náročný a naučí vás jazdiť. Tento rok máme na Slovensku hneď dva čistokrvné slalomové seriály. Prvým je Československý Autoslalom, kde sa jazdí pol na pol na Slovensku a na Morave. Každá trať je iná, organizátori dali dokopy rôzne prostredia i rôzne trate. Pretekári si zajazdia na motokárových dráhach, v priemyselnom komplexe, alebo aj na kopci!

Amatérsky motoršport chytil druhý dych

Slalom nepatrí do autoškoly

Druhým je SlalomShow, nový seriál ponúka ďalšie možnosti jazdenia. V ponuke majú podujatie na parkovisku pri kúpalisku Margita-Ilona, motokárovú trať a finále, ktoré bude súčasťou autosalónu v Nitre. Rovnaký organizátor má pod palcom aj seriál RaceShow, ktorý pozostáva z 10 pretekov a jazdí sa vždy na tom istom mieste, MiniRally Arene Nová Dedina. Ide o rally slalom v zaujímavom prostredí, na rôznych povrchoch, kde sa jazdí dokonca cez maštaľ.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Okruhy

Tradíciu amatérskeho jazdenia na okruhu začal kedysi Racing Wheels Day. Pamätám sa, že na Slovakia Ringu sme vtedy jazdili, ešte keď tam neboli obrubníky. Racing Wheels Day stále žije a každoročne ponúka dva dni jazdenia na okruhu, jeden vždy pred sezónou a jeden ako uzavretie roka. Výborná akcia pre každého, kto si chce vyskúšať jazdu na okruhu. Ak navyše chcete pretekať s ostatnými, organizátori majú po ruke riešenie, krátke preteky v popoludňajších hodinách.

Amatérsky motoršport chytil druhý dych

Na okruhu sa schádzajú rôzne autá

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

To však nie je jediná možnosť, pre amatérov je tu Time Attack, ktorý sa jazdí vždy po pretekoch Slovenského Okruhového Pohára. Jazdci si v rámci seriálu vyskúšajú okrem Slovakia Ringu aj Masarykov okruh v Brne alebo maďarský Pannoniaring. Time Attack sú preteky s časom, kde nie je dôležité poradie, v ktorom prídu jazdci do cieľa, ale rozhodujú najrýchlejšie kolá, tie určia víťaza. Nestačí vám Time Attack? Riešenie je jednoduché, ak si nechce stavať vlastné auto, môžete si ho na preteky požičať a zúčastniť sa Slovenského Okruhového Pohára. Tu máte hneď niekoľko možností. Jednou je Mazda MX-5 Cup, ďalšou Lotus Elise alebo Ford Fiesta R1 Cup.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Je toho dosť, kde sa dá dobre povoziť a vyblbnúť so štvorkolesovým miláčikom. Spomenul som niektoré seriály, čo mi prišli na myseľ, no určite to nie sú všetky amatérske preteky, čo sa na Slovensku jazdia. Stačí, ak si otvoríte TopSpeed.sk kalendár a nájdete, čo vám je najbližšie. „Nie je čo jazdiť,“ ak to niekto povie dnes, vymýšľa si, alebo je len lenivý prísť na preteky!