Bojovník so smrťou

Ak sa na to pozrieme z iného hľadiska, v roku 1976 bol víťazom práve Rakúšan. Pri poslednej Veľkej cene na šialenom Nürburgringu zažil nehodu, ktorá mu navždy zmenila život. V rýchlej zákrute stratil kontrolu nad Ferrari 312T a vrazil do bariéry. Od nej sa formula odrazila do stredu trate a po nárazoch ešte ďalších dvoch pilotov ostal bez prilby v plameňoch. Vytiahnuť sa ho podarilo až po niekoľkých dlhých desiatkach sekúnd. Iba o šesť týždňov neskôr sa s trvalými stopami po popáleninách vrátil na VC Talianska. Preteky dokončil na fantastickom štvrtom mieste a vrátil sa opäť na víťaznú vlnu. Neskutočný výkon dokazujúci jeho odhodlanie ho dostal do pozície akéhosi Terminátora F1.

Opustila nás legenda

Z akejkoľvek ťažkosti sa dostal. V lete 2018 absolvoval transplantáciu pľúc a v zime prekonal chrípku. Až dnes jeho životná púť našla svoj koniec. 20. mája 2019 v rodnej Viedni nás vo veku 70 rokov opustil trojnásobný šampión Formuly 1 a víťaz 25 Veľkých cien. Posledné roky šéfoval dozornej rade tímu Mercedes. Je to aj jeho zásluhou, že nemecký tím dnes absolútne drví konkurenciu a chystá sa na 6. majstrovský titul v rade.

Je to smutný rok pre F1. Najprv nás opustil riaditeľ pretekov Charlie Whiting a teraz nesmierna legenda v podobe Nikiho. Nebude asi lepší spôsob, ako si dnes uctiť jeho pamiatku, ako si večer dopriať skvelý film Rush-Rivali, ktorý mapuje veľkú rivalitu a zároveň priateľstvo medzi Nikim a Jamesom Huntom. Odpočívaj v pokoji, Niki…

Foto: BT.com, MAXF1.net