Nemci plánujú zavedenie poplatkov za diaľnice od roku 2016. Na nemeckom „autobahne“ si priplatia len zahraniční vodiči. Práve tento fakt je tŕňom v oku rakúskeho ministra dopravy, Aloisa Stögera. Podľa neho zavedenie mýta pre zahraničných vodičov odporuje európskym zákonom.

Nemeckí zákonodarcovia obišli európske právo. Za diaľnice budú platiť aj Nemci, ale poplatok za používanie autobahnu sa im každoročne odpočíta z dane za motorové vozidlá.

Podľa úniového práva musia platiť rovnaké podmienky pre všetkých obyvateľov únie. Pokiaľ teda za diaľnice nebudú platiť Nemci nemali by platiť ani ostatní občania Európskej únie.


Nemeckí zákonodarcovia však zákon obišli. Za diaľnice budú platiť aj Nemci, ale poplatok za používanie autobahnu sa im každoročne odpočíta z dane za motorové vozidlá. Reálne tak budú platiť len cudzinci.


Európskej komisii sa samozrejme postup nemeckých zákonodarcov nepáči a preto sa obráti na Súdny dvor EÚ. Alois Stöger hovoril o probléme s nemeckým mýtom aj s eurokomisárkou pre dopravu Violetou Bulcovou. Stöger ďalej vyhlásil, že ak Európska komisia nebude žalovať Nemecko, spraví tak sám. Podľa neho je mýto nezlučiteľné s európskym právom.

 

Zdroj: E15