Premávka na niektorých miestach je hustá, chodci su nedisciplinovanejší stále viac, a v tomto boji ťahajú vždy za ten kratší koniec, keďže nie sú ničím chránení pri kontakte s autom.

Áno, snažím sa na to nazerať aj z pohľadu chodca. Prejsť niektorými miestami cez cestu je riadne ťažké. Bojím sa, že touto zmenou a posilnením pravidiel vznikne na ceste ešte väčší chaos, ako je teraz. Chodec by mal mať totiž po novom prednosť už vtedy, keď si zaumieni, že chce priechod využiť. Čiže približuje sa k okraju chodníka, pozerá doľava-doprava-doľava.

Vodič bude musieť ísť s vozidlom pred priechodom len takou rýchlosťou, aby v prípade potreby dokázal bezpečne zastaviť. Zmyslom tejto zmeny je vytvorenie návykov u vodičov jazdiť tak, aby na mieste s priechodmi pre chodcov jazdili obozretnejšie. Reálne? Nemyslím si.

Pár vecí je stále nedomyslených. Zmeniť niečo zákonom je pritom ľahké. Ale k zákonu je nutné prispôsobiť aj reálny stav. Ak chcú zavádzať toto pravidlo, je nutné na priechodoch pre chodcov zapracovať! Jednak je treba ich správne vyznačiť, mnohé premiestniť na vhodnejšie miesto, nasvetliť. Blikačky v ceste uznávam len vtedy, ak fungujú správne. Poznám viac priechodov, kde sú akurát zmätočné, lebo fungujú nesprávne a detegujú aj prechádzajúce autá, či iné pohyby, ktoré s človekom nemajú veľa spoločného. Mnoho priechodov je umiestnených na zlom, neprehľadnom mieste, zakrývajú ich zaparkované autá, stromy, pevné prekážky... Takých narátate stovky.

Ak má byť absolútna prednosť pre chodcov, chceme aj bezpečné priechody! Vyššie ste si mohli pozrieť video, ako sa s modernizáciou priechodov pre chodcov popasovali v poľskej metropole, vo Varšave. Pred časom ich tam pár zmodernizovali. Okrem blikačiek v ceste zmenili aj niekoľko metrov pred prechodom asfalt, ktorý svojimi vlastnosťami má skrátiť brzdnú dráhu. Bielo-červené vodorovné značenie je samozrejmosťou.

Nevravím, že je nutné takto označiť každý jeden prechod. Môže to byť kontraproduktívne. Základne veci, ako čitateľné dopravné značenie, či už zvislé, alebo vodorovné, zrušenie parkovacích boxov vo vzdialenosti menšej ako 5 m pred priechodmi, nasvietenie... Aspoň to by však malo byť samozrejmosťou. 

JE ABSOLÚTNA PREDNOSŤ PRE CHODCOV DOBRÝ NÁPAD?
 • Áno ( 11% )

   

 • Áno, ale je nutné k tomu prispôsobiť aj priechody pre chodcov ( 3% )

   

 • Nie ( 35% )

   

 • Nie, ale je nutné priechody modernizovať a zvýšiť ich bezpečnosť ( 51% )

   

Odpovedalo 467 ľudí