Položenie základného kameňa prebehlo v apríli 2004. Začiatok výstavby bol v októbri 2004, už o rok neskôr v decembri 2005 bola továreň hotová. Skúšobná výroba začala v lete 2006, začiatok sériovej výroby však až v decembri 2006, teda pár mesiacov po PSA v Trnave. Aktuálne sú v produkcii 3 modely a niekoľko motorov. Keďže neboli ešte k dispozícii údaje vo výročnej správe za rok 2018, čerpal som údaje z roku 2017.

Kia Ceed

Prvým modelom zo Žiliny je aktuálna Kia Ceed. Tá už bez apostrofu vymenila dve generácie predchodcov, práve prvá generácia cee´d v roku 2006 odštartovala sériovú produkciu. Okrem bežnej Ceed však vyrábajú aj verziu kombi nazvanú ako Ceed SW. V polovici novembra 2018 prišla do výrobného programu ešte tretia karosárska verzia.

Kia ProCeed prišla do sériovej výroby 15. novembra. Už predchodca s apostrofom zaujal, súčasná generácia s karosériou pripomínajúcou Mercedes-Benz Shooting Brake nie je vôbec na zahodenie. Aj v tomto modeli je k dispozícii trojvalcový 1,0 liter T-GDi.

Kia Sportage

Druhým typom v produkcii žilinskej Kia je SUV Sportage. To začali vyrábať v Žiline už v júni 2007 v jeho druhej generácii, aktuálne je tam vo výrobe od novembra 2015 štvrtá generácia. Obľúbené SUV nielen u nás je v ponuke aj s mild-hybridnou sústavou a 2,0-litrovým vznetovým štvorvalcom.

Kia Venga

Tretím typom zo Žiliny je mestská Venga. Tú začali vyrábať v októbri 2011 a v produkcii je dodnes. Prvá generácia sa vyrába celosvetovo od roku 2009, postupne je teda čas na modernizáciu.

Čo sa týka podielu jednotlivých modelov na celoročnej produkcii, k dispozícii boli údaje za rok 2017. Vtedy tvoril Sportage niečo cez 63 % z celkovej produkcie, ešte druhá generácia Cee´d mala necelých 30 % a Venga niečo nad 7 %. Za minulý rok oslavovali jubileum v podobe 3 miliónov vyrobených áut v Žiline. V továrni vyrábajú aj motory, podľa najnovších trendov však donedávna obľúbený 1,7-litrový vznetový štvorvalec ustupuje do úzadia. Nedávno v motorárni v Kia Žilina dokonca prepúšťali, na teraz je však situácia pre zamestnancov stabilizovaná.

Zdroj foto: Kia