Za posledných päť rokov sa záujem žien o jazdené SUV viac ako zdvojnásobil
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Slovenské motoristky míňajú za jazdené automobily z roka  na rok viac finančných prostriedkov. Kým ešte v roku 2013 dali v priemere za jazdenku 5 900 eur, v minulom roku investovali o 830 eur viac. Z krajín Vyšehradskej štvorky sú tak na druhom mieste. Najviac sú za jazdené autá ochotné zaplatiť  Češky, v minulom roku to bolo  v priemere 7 000 eur, a najmenej Maďarky - 5 200 eur. „S ohľadom na vyššiu bezpečnosť a komfort sú vodičky ochotné  investovať do jazdenky viac finančných prostriedkov. Prichádzajú stále viac na chuť vozidlám s automatom a SUV-čkam, ktorých sa už vďaka moderným technológiám neobávajú. Ich najčastejšou voľbou však aj naďalej ostávajú hatchbacky a kombíky. Novinkou oproti minulému roku je nárast obľuby Volkswagenu Passat ako zástupcu luxusnejších automobilov, kedy z ôsmeho miesta poskočil na tretie v TOP 10 predávaných modeloch Slovenkám. Podobný trend vidíme aj v Českej republike. Naopak, v ostatných krajinách Vyšehradskej štvorky ženy uprednostňujú pred luxusnými modelmi bežné automobily ako je Ford Focus, Opel Astra či Suzuki Swift,“ vysvetľuje preferencie vodičiek generálna riaditeľka medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO Karolína Topolová. 

Vlani si slovenské motoristky kúpili jazdenku v priemere za 6 730 eur
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Trendu značky Škoda podliehajú ženy rovnako ako muži. Za posledných päť rokov je škodovka jednoznačne ich prvou voľbou. O druhú priečku v obľube žien sa behom piatich rokov priebežne delí Peugeot a Volkswagen. Z modelov stále vedie Fabia, na druhom mieste sa drží Octavia. Na treťom mieste sa strieda C3 od Citröenu, s Fordom Focus, Volkswagenom Golf a Passatom. České motoristky majú podobné preferencie, tiež u nich posledných päť rokov vedie Fabia, ktorú nasleduje Octavia. Inak tomu je ale v Poľsku a Maďarsku. Kým v Poľsku posledné dva roky vedie Ford Focus, v Maďarsku sa strieda Opel Astra so Suzuki Swift.

 

Slovensko

Česká republika

Poľsko

Maďarsko

1

Škoda Fabia

Škoda Fabia

Ford Focus

Opel Astra

2

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Opel Astra

Suzuki Swift

3

VW Passat

VW Passat

Toyota Yaris

Ford Focus

4

Citröen C3

Ford Focus

Škoda Fabia

Opel Corsa

5

VW Golf

VW Golf

Renault Clio

Škoda Fabia

6

Ford Focus

Hyundai i30

VW Golf

VW Polo

7

Peugeot 206

Ford Mondeo

Opel Corsa

Ford Fiesta

8

Opel Astra

Renault Megane

Ford Fiesta

Renault Clio

9

VW Polo

Kia Ceed

Hyundai i30

VW Golf

10

Kia Ceed

Škoda Superb

Toyota Auris

Renault Megane

Motoristky už tradične uprednostňujú automobily na benzínový pohon, v minulom roku si ho volilo 58,7 %. Oproti Poľsku (24 %) a Českej republike (39 %) však o niečo viac  siahajú aj po naftovom motore (41 %). Od ich voľby ich neodradila ani aféra dieselgate. Práve naopak, za posledný rok sa znížil pomer medzi autami na benzín a na naftu. Autá  s alternatívnym pohonom  ženy vo Vyšehradskej štvorke až tak nevyhľadávajú. „Autá na alternatívne pohony sú pre ne neznámou a prípadným krokom do neistoty. Tradičné pohony vnímajú ako bezpečné a overené,“ komentuje situáciu Topolová.