Audi Alpine Style

Všetky funkcie Alpine Style dokážete ovládať priamo z volantu, presne ako na systéme MMI.

Čo je vlastne Alpine Style?

Je to špeciálna produktová línia výrobkov Alpine, ktorá je zameraná na prémiové automobilové značky, kde nahrádza fabrické multimediálne systémy, pričom ich dopĺňa o nové funkcie, no zachováva dizajn palubnej dosky, ovládanie z volantu pôvodnými tlačidlami a zachováva kompatibilitu so systémami vo vozidle (ovládanie a zobrazenie klimatizácie, parkovacie senzory...) ako i s palubným počítačom. Alpine Style najprv dostala značka Mercedes, teraz Audi a nachystané sú produkty aj pre tretieho nemeckého výrobcu prémiových áut.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Čo ponúka Alpine Style pre Audi?

V prvom rade kompletne nahrádza systém MMI vo vozidlách, do ktorých MMI nebolo zabudované. Súčasne odstraňuje všetky neduhy systému MMI, ako sú – displej s malou uhlopriečkou, nemožnosť ovládania dotykom, ovládacie rozhranie, ktoré rozhodne nie je užívateľsky prívetivé, nemožnosť streamovania hudby cez Bluetooth a hlavne prichádza za zlomok ceny pôvodného MMI. Pravdupovediac hovoríme stále o tisíckach eur za kompletný systém Alpine Style, pretože posledným neduhom fabrického Audi MMI bola (nielen na katolíckom Slovensku) až nekresťansky vysoká cena.

Takže rozmenené na drobné – prvým stavebným prvkom „kompletky“ od Alpine Style je multimediálna jednotka s navigáciou a Bluetooth (aj so streamingom hudby). Model sa označuje ako Alpine X701D-A a je delený – displej a ovládacia časť sú fyzicky oddelené. Displej sa montuje prostredníctvom špeciálne tvarovaného medzikusu do vrchnej časti palubnej dosky a ovládacia časť nahradí originálny panel zvukového systému Audi. Po inštalácii do vozidla vyzerajú obe časti tak, ako keby s nimi Audi odišlo už z Ingolstadtu. Naviac skutočne fungujú lepšie ako fabrický systém. Ďalšími stavebnými kockami sú dve úrovne vylepšenia zvuku, ktoré si rozoberieme samostatne.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Displej

WVGA displej má uhlopriečku až 7 palcov, je dotykový a má vysoké rozlíšenie. Ovládacie menu je usporiadané do logických a premyslených ovládacích blokov, v ktorých sa dnešný užívateľ bežného smartfónu rýchlo zorientuje. Vychytávkou je možnosť deliť si displej v strede na dve časti, kedy v každej z nich môže bežať iná funkcia/aplikácia – napríklad môžete mať súčasne zobrazenú navigáciu a ovládanie rádia alebo telefónu – pecka, nie?! Alpine túto fičúru nazýva slovným spojením One Look. Všetko zastrešuje nová svieža grafika, ktorá sa okrem multimediálnej časti preliala i do prezentácie pôvodných Audi systémov, ktoré zostávajú v Alpine Style zachované ako napr. symbolika parkovacích senzorov, technické a servisné hlásenia (stav hladiny oleja) ako i zobrazenie stavu a ovládanie nastavenia klimatizácie – všetky tieto funkcie sa ovládajú z nového ovládacieho panela a zobrazujú sa na novom veľkom centrálne umiestnenom displeji. Čerešničkou na torte je milý detail – kompletné ovládacie prostredie a menu prístroja sú v slovenčine!

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Ovládacia jednotka

Ovládacia časť v strede palubnej dosky je podľa mňa dizajnovo veľmi vydarená vrátane dvoch veľkých ovládacích „krištáľových“ tlačidiel, ktorých podsvietenie ako i podsvietenie všetkých ovládacích prvkov sú identické s podsvietením prístrojov v Audi. Okrem navigácie a bluetooth (mikrofón pre hands-free telefonovanie je súčasťou zástavbového panelu pre centrálny displej) umožňuje prehrávanie hudobných súborov mp3 a FLAC (!), má HDMI vstup, USB vstup a vstup pre zariadenia od Apple (iPad, iPhone, iPod). Okrem toho v nej okrem obligátneho AM/FM rádia nájdete DAB tuner. Kto (z mne neznámeho dôvodu) v dnešnej digi dobe túži po DVD mechanike, môže si ju dokúpiť a bez problémov pripojiť k systému. Zmysluplnejšie sa mi zdá prikúpiť akúkoľvek cúvaciu kameru – v ponuke je dokonca i viacpohľadová kamera Alpine HCE-C252RD a do vozidiel Audi sa montuje prostredníctvom inštalačného kitu, ktorý výrobca označuje ako Alpine KIT-R1AU. Kamera sa inštaluje do priestoru ovládania otvárania batožinového priestoru. V tomto konkrétnom vozidle je k systému pripojený i DVB-T tuner pre príjem digitálneho terestriálneho televízneho vysielania doplnený o dva páry antén, ktoré sú umiestnené v pároch na zadných bočných oknách.

Systém je prostredníctvom interfejsu Alpine KCX-V100-A plne kompatibilný ako s pôvodným firmvérom Audi tak i s pôvodným ovládaním tlačidlami na volante, ktorým sa dá plnohodnotne ovládať. Interfejs je otvorený – je teda pripravený i na ďalší prípadný upgrade systému v Audi.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

Zvuk

Ak je niečím značka Alpine vo svete výnimočná, tak je to extrémna kvalita reprodukovaného zvuku. Premium Sound – prémiový zvuk je zabezpečený už architektúrou samotnej zvukovej časti ovládacej jednotky, ktorá obsahuje parametrický ekvalizér, dvojicu HD zvukových ekvalizérov samostatne pre prednú a zadnú časť vozidla, digitálne časové korekcie, modul BassEngine pre ďalšie vylepšenie zvuku, low-pass a high pass filtre a množstvo ďalších zvukových nastavení, v ktorých sa amatér bez problémov stratí. Preto je súčasťou systému i podpora aplikácie TuneIt od Alpine, ktorá umožňuje prostredníctvom mobilného telefónu a databázy nastavení pre konkrétny typ vozidla nastaviť všetky potrebné parametre doslova pár klikmi.

Neoddeliteľnou súčasťou ďalšieho vylepšenia zvuku pre tých, ktorým sériové reproduktory (i keď nastavené cez hlavnú jednotku) nestačia, sú dve kombinácie reproduktorov, ktoré si Alpine pre Audi do programu Alpine Style nachystalo.

Prvý (nazvime ho základný) variant je určený pre majiteľov, ktorí vyžadujú nekompromisnú kvalitu zvuku, no analytický posluch alebo priestorový zvuk sú už disciplíny mimo ich obzoru. Táto úroveň je zastúpená produktom Alpine SPC-100AU, ktorý v sebe kóduje to, že sa skladá z dvojice high-endových dvojpásmových, komponentných reproduktorov, ktoré nahrádzajú sériové reproduktory v predných dverách vozidla. Stredobasy majú priemer 20cm a výškové reproduktory 2,5 cm.

Vyšší level a skutočne audiofilský zážitok dosiahnete doplnením základného variantu Alpine SPC-100AU o „zážitkový“ balík s označením Alpine SPC-200AU, ktorý obsahuje trojicu 7,5 cm stredobasových reproduktorov a digitálny zosilňovač Alpine PDP-E310DSP s digitálnym zvukovým procesorom a celkovým výkonom 310W RMS. Tento zosilňovač je predprogramovaný pre špecifický model vozidla Audi tak, aby bol dosiahnutý špičkový zvuk a výkon. Voľba modelu vozidla sa nastavuje priamo na tele zosilňovača. Kombináciou zvukových balíkov SPC-100AU (dverové reproduktory) a SPC-200AU (rozšírenie z 2-pásma na 3-pásmo + stredový reproduktor a zosilňovač) vyvoláte v kabíne pôvodne suchého a nudného nemeckého vozidla absolútnu zvukovú nirvánu – overené na vlastné uši!

V balení pre obe úrovne vylepšenia zvuku je, samozrejme, i vysokokvalitná kabeláž a všetky diely potrebné pre montáž vrátane vymedzovacích krúžkov a materiálu na  tlmenie dverí. S oboma vyššie popísanými zvukovými úpravami je kompatibilné každé vozidlo, ktoré nie je vybavené originálnym príplatkovým zvukovým systémom B&O. Bohužiaľ, pre špecifické rozmery reproduktorov nie je možné takto vylepšiť zvuk v Audi A5 Kabriolet.

Vozidlo, na ktoré sa pozeráte na fotografiách, je predvádzacie vozidlo slovenského importéra značky Alpine. Inštalácia kompletného systému je vďaka premyslenému systému (doslova IKEA štýl) hračkou i keď je potrebné, aby montáž vykonávala odborná firma. Tej to bude trvať určite menej ako 4 hodiny, nakoľko súčasťou balenia je vždy všetko, čo k montáži montážnik potrebuje, naviac sú napr. všetky koncovky a káblovanie finalizované v OEM kvalite – teda identické farby a oplety káblov, aké nájdete priamo na montážnej linke vrátane koncoviek, ktoré bez problémov pasujú na protikusy v automobile. Montáž je tak doslova plug&play a po jej ukončení ani odborník nezistí, že v automobile je namontovaná zostava, ktorej pôvod je úplne inde ako v Ingolstadte.

Audi Alpine Style

Na vlastné uši, oči a ruky

Auto sme po montáži preverili po zvukovej stránke viacerí, ktorí sa okolo audia motáme už zopár desiatok rokov a výsledok bol vždy rovnaký – hutný a prekvapivo verný zvuk, ktorý zodpovedá renomé značky Alpine. Mňa osobne dosť prekvapila kvalita zvuku pri streamovaní cez BT, kde už len z hľadiska prenosu som očakával priepastný rozdiel oproti FLAC alebo CD, čo sa však nestalo. Výsledný zvuk pri streamovaní bol síce ochudobnený o časť frekvenčného pásma, no i tak bol skutočne veľmi slušne reprodukovaný. Pri posluchu z CD a FLAC už systém hrá úplne inú ligu a dá sa hovoriť o audiofilskom posluchu zameranom na vpredu sediacich poslucháčov.


Ak by som mal posudzovať celkový dojem zo systému, tak úprimne musím uznať, že sa toto riešenie inžinierom z Alpine podarilo. Displej je jemný bez viditeľného rastra, primerane reaguje na dotyk (žiadne pretláčanie krycieho skla sa nedeje!), odozva systému na ovládanie je okamžitá, pohyb v menu je intuitívny - presne tak ako to má byť. Ovládanie z volantu je pohodlné, systém dokonca prenáša informácie i na displej medzi prístrojmi v prístrojovom štíte, takže čítanie hlavného displeja neodvádza vodičovu pozornosť od riadenia vozidla.

Páči sa mi integrácia systému do vozidla, kedy systém absolútne ladí so zvyškom interiéru auta a ani jedna jeho časť nepôsobí rušivo. Za mňa teda 9 z 10-tich hviezdičiek. A že si nevymýšľam potvrdzuje fakt, že svetovou organizáciou EISA* bolo na tohtoročnom udeľovaní cien EISA riešenie pre Audi - Alpine X701D-A vyhlásené za najlepší produkt v kategórii „In-Car Premium Upgrade“  pre roky 2015-2016.

*EISA - European Imaging and Sound Association je najväčšie združenie odborných médií v Európe, ktoré je známe kvalitou svojej odbornej analýzy a hodnotením celého spektra produktov.

Autor: Pavol SERBÍN
Foto: Marek ZELINA