„Naše prvé plne elektrické produkčné auto je historický krok. Krok, ktorý ukazuje, že Aston Martin je pripravený na výzvu environmentálnej zodpovednosti a udržateľnej budúcnosti.“ Andy Palmer, šéf Astonu Martin

Najvýkonnejší Rapide

Pod kapotou bude ukrytá 800V batéria s kapacitou 65 kWh chránená puzdrom z uhlíkového vlákna a kevlaru, vďaka čomu je dostatočne pevné a zároveň príliš nepridáva autu na váhe. Batéria využíva viac než 5 600 lítium-iónových článkov a poháňa dva elektromotory umiestnené vzadu. Tie produkujú výkon 448 kW (608 k) s krútiacim momentom až 950 Nm, čo z tohto modelu robí najvýkonnejší Rapide.

Systém batérie bol navrhnutý v spolupráci s Williams Advanced Engineering. Aston tvrdí, že ponúka ešte lepšie tepelné charakteristiky ako iné elektrické systémy.

Čo sa týka akcelerácie, stovku zvládne za 4 sekundy a ručička ukazovateľa rýchlosti sa zastaví na hodnote 250 km/h. Rapide E by zvládol aj viac, no maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená. Aston Martin navrhoval Rapide E s ohľadom na zachovanie emócií, aké sa dali zažiť pri neskutočnej V12-tke. Zastávam názor, že emócii, akú prinášal orchester V12, sa žiadny elektromobil nevyrovná, avšak Aston tvrdí, že pôžitok z jazdy by mal byť minimálne porovnateľný.  

Dojazd sa podľa štandardu WLTP odhaduje na zhruba 320 km. Klasickou nabíjačkou sa batéria nabije za 3 hodiny. Rapidu E však budete môcť doplniť šťavu aj na rýchlonabíjacích staniciach. S 50 kW nabíjačkou vám každú hodinu stúpne dojazd o 300 km a so 100 kW nabíjačkou auto nabijete z 0 na 100 % za 40 minút.    

Estetickými novinkami sú predná mriežka v tvare „honeycombu“ (včelí plást), väčší zadný difúzor či hliníkové disky. Čo sa týka technických noviniek, Aston Martin Rapide E dostane diferenciál s obmedzeným sklzom a úpravou prešli aj tlmiče. Na palubovke už nečakajte klasické budíky, tie nahradil displej s uhlopriečkou 10 palcov. V interiéri oku neujde ani volant, ktorý je podľa mňa vrchol nevkusu a jemne kazí celkový dojem z inak krásneho dizajnu auta.     

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Cena zatiaľ nie je známa, no Aston Martin potvrdil, že vyrobených bude len 155 kusov. 

Zdroj: topgear.com, astonmartin.com

Foto: astonmartin.com