Nadstavba E-tronu Sportback

Novinka vyzerá takmer identicky s E-Tronom Sportback, má karosériu rovnakej veľkosti a taktiež sa pýši Matrix LED svetlami vpredu a vzadu. LED polia vítajú pasažierov aj po nastúpení do kokpitu. Napriek množstvu spoločných čŕt s E-Tronom sú technológie na vyššej úrovni. Tak napríklad ovládač pre autonómnu jazdu spolu s procesorom a senzormi je výkonnejší, výsledkom je plynulá diaľničná jazda úplne bez zásahu vodiča.

Pohon je, ako inak, čisto elektrický a zabezpečujú ho tri vysokovýkonné elektromotory prostredníctvom pohonu všetkých kolies. Dodávajú systémový výkon 320 kW (379 kW v „overboost“ režime). Audi s nimi zrýchli na stovku za 4,5 s a dojazd je solídnych 500 km. Šťavu si dočerpá indukčným nabíjaním alebo rýchlonabíjačkou.

Vozidlo ako IoT (Internet of Things)

V Elaine nájdete vysokorýchlostné pripojenie k internetu, auto vám vyhľadá voľné parkovacie miesta pozdĺž ciest a bude prepojené s ostatnými účastníkmi premávky a infraštruktúrou. Ľudia z Audi vravia o „integrácii do sveta používateľa“. Postupom času bude pripojené k internete doslova všetko, automobily nebudú výnimkou. Celý koncept nazývajú v IT Internet vecí a je realitou dneška.

Elaine po boku ešte pokročilejšieho Audi Aicon.

Osobný pozorovateľ a pomocník

V súvislosti s tým sa v Audi spoliehajú na PIA (Personal Intelligent Assistant), čo je vlastne umelá inteligencia AI. Reaguje na hlasové povely a autonómne koná. PIA vás „spoznáva“ a všíma si správanie posádky. Zo získaných „dát“ prispôsobuje funkcie auta náladám a správaniu na palube. Nastaví tak optimálnu teplotu, vyberie ideálne parkovacie miesto alebo zmení trasu navigácie. Vyberie aj typ hudby.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

"Audi AI zásadne mení spôsob používania automobilov a výrazne zvyšuje čas strávený na palube," vravia o Elaine v Audi. "Automobil sa stáva čoraz viac tretím obytným priestorom po boku našich domovov a pracovísk. Výhody pre zákazníkov sú hlavným zameraním Audi, ako aj jasná spojitosť s mobilitou. Výhody Audi AI pre zákazníka sú jasne definované: inteligentné systémy a technológie zamerané na čas, bezpečnosť, efektivitu a prispôsobenie."

Ako sa cítite vie lepšie ako vy sami

Ďalšou technológiou pre „IN“ ľudí je Audi Fit Driver. Pomocou senzora na zápästí vodiča sleduje vitálne funkcie tela, telesnú teplotu, pulz srdca. Ak zistí príznaky únavy, auto sa prispôsobí a pomôže vám zrelaxovať prostredníctvom dychových cvičení, relaxačnej hudby, energizujúcej masáže a špeci nastavením klímy.

Budem sa opakovať, ale nie som si istý, či chcem takúto budúcnosť mobility. Staré časy? Jazda s manuálom, motory s karburátorom, spojenie s vozovkou a hudba spod kapoty. Práve to motoristov bavilo. Mám pocit, že autá budúcnosti z nás spravia lenivcov a v množstve vecí neschopákov. Hudbu si viem vybrať sám, taktiež nastaviť klímu a nepotrebujem, aby ma auto pozorovalo. Ak však beriem Audi Elaine ako výkladnú technologickú skriňu, je úžasné, čo dokáže. Srdcu blízke mi to však nikdy nebude.


Zdroj: autoblog, carscoops