Škoda s autopilotom a autonómnym riadením? Podľa zástupcov mladoboleslavskej značky sa o chvíľu dočkáme. Štúdiu prezentovali v Šanghaji, teraz ju vylepšili a pridali technické detaily. Sériová podoba auta vyrobeného na základe konceptu Škoda Vision E dôjde v roku 2020. Bude jedným zo základných pilierov značky, ktorá chce do roku vyrábať 5 typov čisto elektrických vozidiel!

Samostatná jazda tretej úrovne

Viete, ako v Škode rozdeľujú autonómne riadenie? Má päť úrovni a Vision E spadá pod úroveň 3, teda vysoko automatizované riadenie. Vie sa chopiť jazdy po diaľnici, riadiť predbiehanie, brzdenie a zaradenie sa do jazdného pruhu. V nebezpečných situáciách vyzve vodiča, aby sa venoval riadeniu. Od tejto úrovne autá medzi sebou komunikujú a vymieňajú si informácie. Výsledkom je bezpečnejšia a plynulejšia jazda.

Pre zaujímavosť, level 1 je asistované riadenie. To je realitou súčasnosti. Autá s adaptívnym tempomatom, asistenčné systémy s núdzovým brzdením, to všetko patrí do tejto kategórie. Typickým príkladom je napr. vybavený Passat B8. Vodič však stále musí držať volant. Level 2 k tomu pridáva úplne autonómnu jazdu na diaľnici a pri ideálnych poveternostných podmienkach. Odpadá potreba držať volant.

Šoférovať už nebudete musieť, autá prevezmú riadenie za Vás. Jedným z nich je aj štúdia Vision E.

Úroveň 4 dosiahneme za niekoľko rokov. Vozidlo zvláda bežné situácie v premávke, pohybuje sa bez práce vodiča a je prepojené s mestskou infraštruktúrou a účastníkmi motorizovanej dopravy. Volant ostáva. Úroveň 5 je nadstavba štvorky a od štartu až po cieľ vás auto odvezie bez zásahu. Takouto štúdiou koncernu je Audi Aicon.

AUDI AICON NEMÁ VOLANT ANI PEDÁLE. JE TOTO BUDÚCNOSŤ?

AUDI AICON NEMÁ VOLANT ANI PEDÁLE. JE TOTO ...

Audi Aicon koncept je plne autonómne vozidlo. Dokonca je bez základných ovládacích prvkov, na ktoré sme zvyknutí z ...

12. 09. 2017
POTREBUJEME ASISTENČNÉ SYSTÉMY V MODERNÝCH AUTÁCH?

POTREBUJEME ASISTENČNÉ SYSTÉMY V ...

Nedávno som mal služobne k dispozícii dobre vybavený Volkswagen Passat B8. Napriek môjmu veku (25) nie som veľkým ...

06. 09. 2017

Modulárna platforma pre elektrické autá

Poďme spať k Vision E. Na pohľad ide o obľúbenú kombináciu hatchback-kupé. Stojí na modulárnej koncernovej platforme pre elektrické vozidlá MEB (Modularer Elektrifizierungbaukasten) s možnosťou indukčného nabíjania. Ako pri väčšine štúdií budúcnosti, chýbajú B stĺpiky a spätné zrkadlá, nahradené kamerami. Komplet LED osvetlenie nechýba a pýši sa technológiou LED Matrix. Na margo vzhľadu sa Karl Neuhold, vedúci dizajnu exteriéru, vyjadril: „Nový dizajnový jazyk značky ŠKODA priniesol niekoľko vzrušujúcich štúdií, ktoré ukázali cestu značky do budúcnosti. Škoda VISION E teraz predstavuje ďalší krok vo vývoji budúceho dizajnu“

Karoséria má veľkorysé rozmery, ruka v ruke s nimi ide komfortný a priestranný interiér. Vo vnútri nechýbajú displeje vpredu aj vzadu, slúžiace na komunikáciu pasažierov s vozidlom a so zábavnými systémami, nechýba Wifi hotspot a LTE pripojenie. Eye Tracking neustále sleduje oči vodiča a zobrazuje informácie vždy v správny čas a ergonomickej polohe.

Pôsobivé zrýchlenie elektromotorov

Pohon zabezpečujú dva elektromotory so systémovým výkonom 225 kW (306 koní) v spolupráci s inteligentným pohonom všetkých kolies. Lítium–iónové batérie a rekuperácia energie zabezpečujú dojazd 500 km. „Charakteristickou vlastnosťou elektromobilov je dostupnosť maximálneho krútiaceho momentu už pri rozjazde. To je prípad Škody VISION E. Aj vďaka tomu štúdia dosahuje najlepšiu dynamiku, akú bolo kedy možné zažiť u vozidiel Škoda,“ hovorí Christian Strube, člen predstavenstva zodpovedný za technický vývoj.

(Ne)istá budúcnosť

Budúcnosť mobility a jazdy autom je jasná. Všimnite si koncepty budúcna, jedno majú spoločné. Autonómne riadenie bez zásahu „vodiča“ a maximálne hýčkanie posádky. Už sa nebudete musieť ani pozerať! Auto vám vysleduje pohyby očí a ukáže informáciu v „optimalizovanom“ zornom poli. Toto je cesta najbližších rokov. Pre bežných užívateľov luxus, pre fandov áut zdesenie. Otázkou tiež  je, chceme natoľko zlenivieť, že už nebudeme musieť ani prstom pohnúť?

Zdroj: Škoda press