Zaujímavé je pozadie ponuky na kúpu od firmy Investindustrial. Za ňou údajne stojí, resp. je len prostredníkom, nemecká firma AMG. Tento známy tuner by si rád spravil chuť po tom, ako Investment Dar predal nečakane minulý rok značku Ducati rivalovi AMG a Mercedesu - automobilke Audi. AMG sa vtedy tvárilo, že o Ducati nikdy nemali záujem a že len spolupracovali, tajomné ticho a strohý komentár k celému obchodu ale skôr napovedá o tom, že v Stuttgarte boli z toho poriadne nahnevaní.

Mal by vôbec Aston Martin v rukách Indov nejakú budúcnosť?

Investment Dar údajne dostal ponuku na kúpu polovice Astonu od Indov i Britov s tým, že Investment Dar si ponechá 24% akcií. Industindustrial ponúkol 308 miliónov Eur, zdroje, ktoré má agentúra Bloomberg, hovoria, že Mahindra & Mahindra ponúkla viac. Samozrejme, že ani jedna zo strán to nechce komentovať. Uvedená suma nie je príliš podľa predstáv Investment Dar, v roku 2007 kúpili Aston Martin od Fordu, ktorý sa zbavoval finančných bremien, za 620M Eur. A radi by zopakovali, čo sa im podarilo s Ducati - to predali Audi s trojnásobným ziskom za 860M Eur!

A kde je tá mexická telenovela? Včera totiž stránky BBC informovali, že nič z toho nie je pravda a Investment Dar všetko o predaji popiera. S Astonom má plány do budúcna a vidí v ňom rast svojej investície, pretože automobilka má skvelý imidž a kvalitné portfólio. Keď sa pokúšali získať vyjadrenie Mahindra & Mahindra, tí to popreli, no a Investindustrial neboli zastihnutí. Ako to teda je? Nikto nevie, a každý mesiac sú v médiách iné správy. Každopádne ak by Aston Martin odkúpil AMG s Mercedesom, nemuselo by to byť zlé partnerstvo ani pre jedného z nich. Majú toho dosť spoločného, zdielanie technológií a podpora Mercedesu by Astonu jedine prospelo. V dnešnom svete znižovania emisií nie je ľahké stáť na vlastných nohách, o to viac, že Aston má odrezaný prístup k technológiám Fordu, i keď od neho berie motory. A pre porovnanie, BMW len tento rok investuje do vývoja a motorov a znižovania emisií miliardu Eur. Také niečo si Aston Martin s hodnotou možno 800 miliónov naozaj nemôže dovoliť...

foto: Jozef Huna

zdroj: BBC, autonews.com, autoforum.cz