Zariadenie je pomerne nenápadné.

Čo robiť v prípade, že máte jednoducho obyčajné auto, ktoré si musíte staromódne šoférovať a nechce sa vám? V takom prípade určite stojí za zváženie produkt spoločnosti Cruise Automation. Firma vyvíja autopilota, ktorého je možné domontovať do bežného automobilu.

Zariadenie s názvom RP1 zatiaľ funguje na Audi A4 a S4 modelových rokov 2012 a viac. Kyle Vogt, CEO spoločnosti Cruise Automation, však pre Autoblog uviedol, že nie je absolútne žiadny dôvod na to, aby sa zariadenie nemohlo rozšíriť aj do iných typov a značiek.

Ak teoretizovanie nafúkneme do obludných rozmerov, môžeme povedať, že jedného dňa bude možno autonómna napríklad aj stará Felícia. Tak skoro to však nebude.

Aftermarketový autopilot RP1 funguje veľmi podobne ako bežné autonómne vozidla. Systém zahŕňa senzory umiestnené na streche. Ich súčasťou sú aj kamery a radary, ktoré monitorujú cestu pred autom. Zariadenia posielajú všetky vstupu do riadiacej jednotky uloženej v batožinovom priestore. Tá po ich vyhodnotení rozhoduje o riadení, akcelerácii alebo brzdení. Jednou z výhod daného systému je fakt, že ho vodič môže vypnúť.

Autopilot zatiaľ funguje len na vybraných diaľniciach v Kalifornii. Pre jeho rozšírenie musí spoločnosť najprv zozbierať dostatočné údaje o jednotlivých cestách a oblastiach. Iba tak dokáže zabezpečiť bezpečnosť svojich zákazníkov.

Celé zariadenie teda ešte nie je dostupné na voľný predaj. Ako dlho potrvá, kým si ho zákazníci budú môcť kúpiť zatiaľ nevieme. Cruise Automation aj napriek tomu už zaznamenal 50 predobjednávok. Cena autopilota vrátane jeho inštalácie predstavuje 10 000 dolárov (7345 €).

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj:  Ako funguje autonómne Google auto? Jeho čas sa blíži!

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov