Ostré slnko v protismere a jazda s maximálne vyklopenou slnečnou clonou patria medzi najnepríjemnejšie situácie, aké môže vodič zažiť. Podľa prieskumov spoločnosti Bosch dokonca počas dní s ostrým slnečným svitom rastie riziko nehody až o 16 %. Jej technici však prišli s riešením, ako vodičom s ostrým slnkom v protismere pomôcť.

Aktívna clona to vyrieši

Tradičná slnečná clona v súčasnej podobe plní svoj účel dobre, pravdou však je, že pri maximálnom vyklopení obmedzuje výhľad a výrazne zmenšuje zorné pole vodiča. Bosch preto prichádza s priehľadnou digitálnou slnečnou clonou Virtual Visor. Tá je zložená z LCD panela rozdeleného do niekoľkých segmentov. Tie dokážu reagovať na slnečné svetlo a zneprehľadniť presne tú časť digitálnej clony, ktorá vytvorí pred očami vodiča tieň.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Umelá inteligencia v akcii

A ako clona vie, ktorý segment má zatemniť? Kamera na čelnom okne sleduje vodiča (jeho pohyby, natočenie hlavy) vyšle signál riadiacej jednotke systému Virtual Visor a tá pomocou „inteligentného“ softvéru následne zistí, ktoré segmenty clony zatemní. Aktívne zatemňuje jednotlivé segmenty clony podľa pohybov vodiča a zabezpečuje, aby bol tieň vždy na jeho očiach.

Bosch rozbieha rokovania o výrobe

Digitálna clona Virtual Visor je zatiaľ len vo fáze konceptu, Bosch už každopádne rozbehol jednania s viacerými výrobcami osobných aj úžitkových vozidiel. Vzhľadom na jednoduchosť celého systému by jeho výroba údajne nemala byť problémom. Ak jej nebudú stáť v ceste legislatívne prekážky, je možné, že sa systému Virtual Visor skutočne  čoskoro dočkáme aj v sériových autách.