Automobilový gigant Volkswagen priznal, že pripravenie nových áut na splnenie predpisov o emisiách nie je možné dosiahnuť bez navýšenia ceny finálneho produktu - auta. Podľa Automotive News Europe zatiaľ Volkswagen neposkytol žiadne kalkulácie alebo konkrétne čísla, čo a o koľko. Tieto tvrdenia však označujú za veľmi významné. Najdôležitejšia, a najmenej potešujúca informácia sa nesie v duchu navýšenia cien práve u tých lacnejších, dostupnejších modelov. 

Cena nových áut sa zmení najmä z dôvodu používania iných materiálov a technológií. Emisie CO2 sú spojené predovšetkým so spaľovaním. Menej vyprodukovaných CO2 sa v teoretickej rovine môže myslieť aj ako menšia spotreba paliva. Menšiu spotrebu je najľahšie dosiahnuť aj nižšou hmotnosťou. Autá by teda mali byť ľahšie, čo je v podstate trend už niekoľko posledných rokov. Odborníci sú ale presvedčení, že to musí ísť ešte ďalej. Na to je nutné vymýšľať alternatívy ku komponentom, ktoré budú vykazovať rovnaké vlastnosti ako tie terajšie, ale ich hmotnosť bude podstatne nižšia. 

Vyššia cena sa nebude odvíjať len od tejto potrebnej zmeny vo vývoji. Viaceré automobilky začnú ponúkať elektromobily alebo hybridné technológie. Vývoj vyššieho počtu modelov, ktoré budú využívať túto technológiu, zožerie tiež nemálo finančných prostriedkov. Jedným z možných riešení by bolo zdieľanie know-how. Ale kto by to povolil? Ide predsa o peniaze... 

Pre ilustráciu, v r. 2018 predal koncern VW zhruba 100 000 kusov vozidiel s alternatívnym pohonom, čo predstavuje zhruba 1 percento. Takže Volkswagen vzhľadom na aktuálne čísla bude pravdepodobne musieť prehodnotiť ponuku svojich modelov. 

Ďalej je tu ešte jeden nie veľmi populárny bod. EÚ sa chystá trestať automobilky. Ako? Za každý predané auto to bude sankcia vo výške 95 eur, ak paleta ponúkaných modelov priemerne presiahne hodnotu 95g CO2 na 1 km prejazdenej vzdialenosti. Pre ilustráciu, nový VW Sportsvan 1,5 TSI EVO s vypínateľnými valcami produkuje priemerne 116 g CO2 na 1 km. Môj 20-ročný Lexus produkuje 233 g CO2 na 1 km. 

Ďalej to vyzerá tak, že výrobcovia sa budú musieť podieľať aj na vývoji infraštruktúry, nabíjačiek a pod. Možno ste postrehli aj na našom portáli, a možno nie, že EÚ už minulý rok odsúhlasila pokles emisií CO2 o 37,5 % do r. 2030. Čo z toho reálne vyplýva? Trh s automobilmi zažije zemetrasenie. Autá už nebudeme tankovať, budeme ich nabíjať. Myslíte si, že sú na to štáty pripravené? Odkiaľ zoberú také množstvo elektriny? Zakázať, zmeniť, upraviť na papieri... to všetko sa dá šibnutím pera. Ale tu nejde len o priame produkovanie škodlivín spaľovacími motormi. Tu ide o proces výroby energie, proces likvidácie áut, a pod. Aj na túto tému čoskoro prinesiem hlbokú úvahu. Zatiaľ si teda dovolím len tvrdiť, že svet na túto rýchlu zmenu nie je vôbec pripravený.

Zdroj: Automotive News Europe