Vysoké obstarávacie ceny elektromobilov sú dnes prakticky najvýznamnejšou prekážkou väčšieho rozšírenia elektromobility. Samozrejme, je za tým aj relatívne riedka sieť nabíjacích staníc a niekoľko ďalších prekážok brániacich každodennému využívaniu elektrického auta ako plnohodnotnej alternatívy k vozidlám so spaľovacími motormi, je však veľký predpoklad, že s poklesom cien elektrických áut príde automaticky aj ich väčšie popularita. Nie je žiadnym tajomstvom, že najzásadnejšou položkou v cene elektromobilu sú dnes trakčné batérie, s vývojom technológií ich výroby však ceny akumulátorov klesajú, čo hrá elektrickým autám do kariet. Najnovšie zistenia švajčiarskej investičnej banky UBS dokonca šokujú tvrdením, že ceny elektromobilov poklesnú na úroveň bežných porovnateľných áut už o štyri roky.

Čaká nás „elektrická“ revolúcia?

Podľa tvrdení investičnej banky UBS tvorí dnes cena batérií až 25 % celkovej obstarávacej ceny elektrického auta, už v blízkej budúcnosti sa však vraj máme tešiť na nové výrobné technológie, ktoré výrobu akumulátorov zásadným spôsobom znížia (pri zachovaní ich výkonových parametrov). Analytik UBS banky Tim Bush verí, že koniec éry spaľovacích motorov je bližšie, než si dnes mnohí motoristi vedia predstaviť. „Po roku 2025 nebude existovať veľa dôvodov, prečo si kupovať auto so spaľovacím motorom,“ tvrdí v správe investičnej banky UBS. Naráža tým na fakt, že už v roku 2024 by sa mal cenový rozdiel medzi elektromobilom a adekvátnym autom so spaľovacím motorom úplne zmazať. Podľa správy banky UBS budú o päť rokov tvoriť elektromobily takmer pätinu celkových predajov, pričom začne toto číslo práve po roku 2025 rásť omnoho rýchlejšie, než je tomu dnes.

Či sa prorocké slová zo správy investičnej banky UBS splnia, alebo nie, dnes nedokáže nikto predpovedať, faktom však je, že v súčasnosti je nástup elektromobility pomalší, než boli pôvodné optimistické predpovede. Zároveň je však skutočnosťou, že ich brzdí najmä vysoká cena áut, s jej poklesom je preto reálne možné, že sa predaje preklopia v prospech elektromobilov skôr, než si dnes vieme vôbec predstaviť. Alebo sa do hry nakoniec zapojí dnes stále častejšie spomínaný vodík? Nechajme sa prekvapiť.

zdroj: The Guardian