Stručne napísané, či Colin Mcrae, alebo Michael Schumacher, ale aj mnohí iní, jazdia HLAVOU.

V prvom rade je dôležité vylúčiť konštitučné činitele. Kedže máme rovnaký počet nôh, rúk, či očí, je zrejmé, že priepastné rozdiely medzi priemerom a špičkou treba hľadať inde.

Po prvotnej analýze sa postavil Jeremy na kurt (geniálna myšlienka) a zahral si jednu krátku hru tenisu s profíkom. Samozrejme, pri rýchlosti podania, akou profi tenisti disponujú (+200 km/h), nestihol poriadne ani zareagovať. Avšak, keď sa postavil na kurt tenisový tréner , v tej istej situácií uspel na 100 percent. Ako je to možné? Prvou myšlienkou bol reakčný čas. Tá sa však po jednoduchom teste rýchlo vylúčila. V drvivej väčšine máme všetci ľudia rovnaký reakčný čas. Samozrejme, výnimka potvrdzuje pravidlo, ale tak to je na tomto svete so všetkým.

Ako je potom schopný trénovaný človek podanie odvrátiť, zatiaľ čo amatér, aj keď s rovankým reakčným časom nemá šancu na úspech? Odpoveď je jednoduchá. Schopnosť predvídať. Tú si človek vypestuje iba tréningom a drinou. Rukolapným dôkazom toho tvrdenia je aj súboj Jeremy Clarksona s Michaelom Schumacherom, kde sa potvrdilo už napísané.

A ako to je s, dnes už nebohým, Colinom Mcrae? Jeho genialita spočíva nielen v schopnosti predvídať, ale aj v niečom inom. A my už vieme, že stavba tela to nie je. Odpoveď na otázku treba hľadať tam, kde by málokto čakal. Colin McRae a jeho úspech spočíva v jeho hlave (presnejšie mozgu) a interakcii s telom. Po stovkách tisícoch odjazdených ostrých kilometrov je samotný fyzický výkon a motorika tela potrebná na ovládanie auta celkom podvedomá. Preto sa môže plne sústrediť na jazdu. Toto však ešte stále nie je všetko. Najdôležitejšia je jeho mozgová kapacita, schopnosť extrémne rýchlo analyzovať trať vždy o niekoľko zákrut vpred (do pamäte si vie nahrať celú trasu) a vyhodnocovať situáciu v ten ktorý okamih a to dokonca s predstihom! Toto sú parametre, ktoré robia zo zopár vyvolených ľudí superhviezdy (v tomto prípade majstrov volantu) . Stručne napísané, či Colin Mcrae, alebo Michael Schumacher, ale aj mnohí iní, jazdia HLAVOU.

Tak ako? Už viete, čo vám treba na to, aby ste jazdili ako oni? Ak spĺňate všetky uvedné parametre a máte voľných niekoľko milónov €uro, najskôr sa stanete ďalším vládcom polygónov, prípadne novým kráľom F1. Držíme palce!