Motoršport žije virtuálne

Veľkou novinkou pre fanúšikov je Maťova účasť v oficiálnom virtuálnom šampionáte Svetového pohára FIA WTCR (ktorého sa Maťo v roku 2018 zúčastnil a vyhral aj preteky v Portugalsku). Ten pozostáva zo 4 pretekárskych podujatí na 4 tratiach, ktorých sa okrem reálnych pretekárov FIA WTCR môže zúčastniť každý fanúšik automobilových pretekov z celého sveta, ktorý má k dispozícii počítač, internet, volant a pedále a hru RaceRoom. Tá je dostupná na stiahnutie zadarmo skrz službu Steam, ale autá kategórie WTCR si musíte dokúpiť v rámci samostatného DLC. Konzolovým hráčom, medzi ktorých patrím aj ja, ostávajú oči pre plač. No pre PC hráčov sa naskytá jedinečná príležitosť zmerať si sily s reálnymi pretekármi svetovej úrovne. Sú nimi Maťo Homola, Norbert Michelisz (majster sveta 2019), Esteban Guerrieri, Nestor Girolami, Yann Ehrlacher, Tiago Monteiro, Kevin Ceccon, Mikel Azcona, Luca Engstler, Niels Langeveld, Attila Tassi.

Na to, aby záujemca dostal šancu pretekať s reálnymi pretekármi, musí ale splniť niekoľko podmienok. V prvom rade je potrebná predkvalifikácia, z ktorej postúpi iba TOP 20 najrýchlejších amatérskych pretekárov do priameho súboja s reálnymi pretekármi z FIA WTCR. Treba ešte podotknúť, že predkvalifikácie na prvé preteky na okruhu Hungaroring sa zúčastnilo viac ako 5000 amatérskych jazdcov z celého sveta. Všetci, ktorí sa umiestnia od 21. miesta, pretekajú už iba medzi sebou na ďalších troch serveroch usporiadateľa, aj keď v inej konkurencii. Preteky je možné sledovať na webe, Facebooku a YouTube usporiadateľa, teda FIA WTCR.

Maťo svoje virtuálne dobrodrúžstva vysiela naživo na svojom Facebooku.

Netreba preto ani zdôrazňovať, že predkvalifikácie sa zúčastnili asi všetci najlepší svetový sim-pretekári, ktorí sú za volantom virtuálneho pretekárskeho auta samozrejme rýchlejší ako reálni pretekári WTCR. Nejeden z nich má najazdených viac ako 220 000 km za volantom sim-pretekárskeho auta.

Prvé preteky dokončil v závese 10-člennej skupinky takzvaných simracerov, ktorí sa hraniu hier venujú naplno. Cieľovú pásku preťal na peknom 18. mieste. Treba podotknúť, že ďalší reálny jazdec FIA WTCR, Esteban Guerrieri, skončil za Maťom s veľkým odstupom 6 sekúnd. Druhé preteky, do ktorých Maťo štartoval z 18. miesta, opäť najlepší z pretekárov WTCR, sa niesli viac v znamení „destruction derby“. Po niekoľkých kontaktoch, ktorého ho odsunuli na samotný chvost štartového poľa, sa postupne dostal skoro cez celé pole jazdcov WTCR a aj dvoch „sim“ jazdcov. V cieli bol klasifikovaný na výbornom 19.mieste a na 2. mieste medzi reálnymi pretekármi. Ďalšie preteky sa budú konať na Maťovej domácej pôde, na okruhu SlovakiaRing, už 20. apríla.

Zdroj/Foto: TS Maťo Homola