Nedávno sme vás informovali o účasti elektrického Nissanu Leaf na náročnej Mongol Rally, ktorej cieľ nebol podľa názvu v Mongolsku, ale v ruskom Ulan Ude. Nissan Leaf túto súťaž s prehľadom prešiel. Predstavte si, aké problémy majú na podobných súťažiach bežné vozidlá so spaľovacími motormi, o čo ťažšie to mal elektrický Leaf?

Elektromobil na rally? Prečo nie, stačí len jazdiť pri zdroji elektrickej energie.

Manželia Chris a Julie Ramsey prešli v súťaži 13 000 km, ktoré rozdelili medzi 13 štátov. Nissan Leaf počas súťaže nabili 111-krát. To znamená, že v priemere na jedno nabitie prešli 117 km. Je to veľa alebo málo? Na náročný terén a podmienky asi celkom obhájiteľný dojazd. Čo poviete?

Počas celej cesty nemali núdzu o nádherné zábery.

Podľa ich slov boli náklady na celú súťaž menej ako 110 €, k tomu pridali nulové primárne emisie vyprodukované z vozidla. Chris Ramsey sa vyjadril, že ich od cesty odhováralo veľa ľudí, oni sa však nevzdali. V Európe mohli využívať rýchlonabíjacie stanice, kde Leaf nabili na 80 % kapacity za 30 minút.

Nabíjanie prebiehalo všade rôzne, aj z hotelov, respektíve hostelov.

Horšie to bolo na východ od strednej Európy, kde množstvo rýchlonabíjacích staníc ubudlo. Museli tak improvizovať a vozidlo nabíjali na rôznych miestach, ako napríklad na pošte, v holičstve, v predajni traktorov alebo na hasičských staniciach.

Elektromobil pripojený na stĺp s elektrickým vedením? V Rusku je možné všetko.

Kuriozitou bolo stretnutie elektrikára v sibírskych lesoch ďaleko od civilizácie, ktorý im ich Leaf pripojil priamo na stožiar s elektrickým vedením. Manželia si pochvaľovali domácich ľudí, ktorí im vždy chceli pomôcť a niekoľkokrát im dokonca ponúkli zadarmo prespanie.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Najdlhšia cesta, ktorú prešli na 1 nabitie, bola dlhá 185 km. Na konci im zostávalo v akumulátore 6 percent energie. Manželia vyrážali z domáceho Škótska, pokračovali cez Anglicko (štart rally), Francúzsko, Belgicko, Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Gruzínsko, Azerbajdžan, Kazachstan až do Ruska. A čo hovoríte na úspech Leafu vy? Ak sa chce, dá sa teda s elektromobilom prejsť naozaj hocikde, kde je dostupná elektrická energia.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov