Vo vyspelom Nórsku sa darí elektroautám

Žiadná iná krajina nie je z hľadiska elektromobility tak vyspelá ako Nórsko. Predaje áut Hyundai tu už v posledných rokoch tvorili na viac ako 90 percent čisté elektromobily. Nadpriemerne dobre sa darí napríklad elektrickému modelu Kona a veľmi dobre sa predáva aj Ioniq 5, ktorý skončil v celkových nórskych štatistikách 2022 ako piate najpredávanejšie auto.

O rok neskôr prídu s rovnakým krokom ako Hyundai aj VW, Audi, Škoda a Cupra. Nórsky importér Møller chce predávať už len čisto elektrické autá od 1. januára 2024. O celý ďalší rok neskôr, teda od roku 2025, by sa v Nórsku mali vo všeobecnosti registrovať už len nové elektromobily – to je cieľ, ktorý si nórska vláda stanovila ešte v roku 2016.

Nóri napredujú v zavádzaní elektromobility, hoci mnohé z výhod, na ktoré mali pôvodne elektroautá nárok, už neplatia. Viac v samostatnom článku.

O desať rokov neskôr ako Nórsko sa k zákazu spaľovacích motorov pridá aj EÚ. U nás tak v nových autách skončia od roku 2035, no niektoré členské krajiny majú ambicioznejší cieľ, ako napríklad Dánsko, Írsko, Holandsko, Švédsko či Slovinsko. Tie počítajú s termínom prechodu na výlučne bezmisný pohon áut od roku 2030.

Zdroj: Insideevs.de