Medzičasom spustili americké úrady vyšetrovanie a VW Group hrozí pokuta až do výšky 18 miliárd dolárov.

Ohrozí to budúcnosť dieselov? 

Nemci spôsobili svojim konaním problémy ostatným výrobcom dieselov. Predstavitelia EPA (Enviromental Protection Agency) a CARB (California Air Resources Board) sa rozhodli prekontrolovať emisie všetkých predávaných dieselov v krajine! Týka sa to výrobcov ako BMW, Daimler, FCA, GM, Jaguar a Land Rover. Ešte včera oznámila EPA spustenie kontroly 3,0 litrového diesela z produkcie VW Group. To, či podvádzal VW aj pri iných motoroch, než 2,0 TDI, zistíme už čoskoro. Ak zistia environmentálne organizácie manipulovanie s testami aj pri ostatných výrobcoch, predaj naftových motorov v krajine bude ohrozený.


Medzičasom je predaj všetkých motorov TDI z VW Group v USA zakázaný. Organizácie EPA a CARB zákaz uvoľnia až po tom, čo výrobca splní emisné limity bez podvádzania. Medzičasom spustili americké úrady vyšetrovanie a VW Group hrozí pokuta až do výšky 18 miliárd dolárov.


Podvod VW nevyvolal hystériu len za veľkou mlákou, ale aj na kórejskom polostrove.  Južná Kórea plánuje kontrolu všetkých motorov TDI od VW a Audi. Vyšetrovanie sa bude týkať automobilov ako VW Jetta, Golf a Audi A3. Ak sa potvrdí podvádzanie, s veľkou pravdepodobnosťou bude nasledovať zákaz predaja a rozšírenie kontroly na všetky nemecké naftové autá! Autá, ktoré nebudú plniť emisie, chcú Kórejci stiahnuť z trhu. V Kórei predali len pár tisíc áut s motormi TDI. Nemecké automobily navyše ležia v žalúdku kórejskej vláde, pretože sa predávajú na úkor domácich značiek.


Z Európy neprišla zatiaľ žiadna správa o spustení vyšetrovania. Viete si predstaviť stiahnutie vozidiel s problémovými naftovými motormi aj u nás? Nechcem predpovedať katastrofický scenár, ale ak sa potvrdí podvádzanie pri testoch emisií aj pri iných výrobcoch, môže to byť začiatok konca nafty v osobných vozidlách.

Zdroj: carscoops, reuters