Lexus RX F Sport

Lexus RX F Sport

Nový model RX vo verzii F SPORT je možné okamžite rozoznať vďaka agresívnejšej prednej časti: hlbší predný nárazník alebo zväčšená spodná časť masky chladiča.

Spodná časť nárazníka zaujme širokým aerodynamickým spojlerom, ktorý údajne zvyšuje jazdnú stabilitu "počas jazdy vysokou rýchlosťou". V hornej aj spodnej časti masky chladiča sa nachádza typický športový raster, určený výhradne pre verziu F SPORT.

Pri pohľade z boku je možné verziu F SPORT ľahko spoznať podľa exkluzívnych 19" kolies z ľahkých zliatin nalakovaných špeciálnym odtieňom, a podľa označenia F SPORT na prednom blatníku.

Verzia F SPORT je v ponuke so siedmimi farbami laku karosérie, vrátane troch, ktoré sú v rade RX úplne nové: strieborná saténová (nová), červená burgundská (nová), modrá polnočná (nová), biela perleťová, sivá kovová, čierna, čierna hviezdna.

Lexus RX F Sport

Lexus RX F Sport

Charakteristickým znakom špeciálne upraveného interiéru verzie F SPORT je exkluzívna farebná schéma v čiernom a bielosivom odtieni. Zákazník sa môže tešiť na jemné kožené čalúnenie čiernej farby s bielosivou perforáciou a kontrastnými stehmi, dekoráciami s oceľovo strieborným lakovaním a na čierne obloženie stropu, ktoré "do interiéru prináša atmosféru športového kokpitu a pomáha udržiavať lepšiu koncentráciu vodiča".

Hlavica radiacej páky aj volant sú obšité perforovanou kožou, plus na volante sa nachádza aj logo F SPORT. Čerešničkou na torte sú pri verzií RX 450h F SPORT vŕtané hliníkové pedále.

Lexus RX F Sport

Lexus RX F Sport

Toľko zatiaľ ku makeupu, teraz však príde na rad mechanický tuning: RX F SPORT ďalej využíva systém aktívneho tlmenia bočných síl. Jeho úlohou je pohlcovať a minimalizovať nežiaduce vibrácie karosérie, ponúknuť priamejšiu odozvu volantu a zvýšiť celkovú úroveň pohodlia pri jazde.

Namiesto tradičných pevných výstuh sa tu využíva priečna vzpera s tlmičom, ktorý spája ľavú a pravú vežu uchytenia zavesenia kolies vpredu a ľavý a pravý panel v spodnej zadnej časti vozidla.

Zostavy aktívnych predných a zadných tlmičov sú konštrukčne podobné typickým jednoplášťovým tlmičom. Ich účinok závisí od kolísania tuhosti karosérie, hluku a hladiny vibrácií v bezprostrednom okolí, čím sa optimalizuje schopnosť tlmičov pohlcovať krútenie karosérie, jej priehyby a jemné vibrácie.

Po inštalácií tohto systému tlmenia sa obmedzia vibrácie podlahovej plošiny vozidla v širokom spektre frekvencií, znižujú sa deformácie karosérie a dokonca klesá hladina bieleho šumu audiosústavy.

Lexus RX F Sport

Lexus RX F Sport

Šesťstupňová automatická prevodovka verzie RX 350 F SPORT teraz umožňuje ručné radenie pomocou páčok pod volantom. Tie je možné použiť aj v prípade, keď je páka voliča prevodovky v polohe „D“ – aby vodič mohol rýchlo aktivovať režim pevného prevodového stupňa bez nutnosti presúvať volič do polohy „S“.


Úlohou verzie F SPORT je prilákať k tomuto modelovému radu nových zákazníkov. Lexus očakáva, že na budúcom objeme predaja Lexusu RX bude mať podiel až 30 %. Nové "športovejšie" RX F SPORT je v ponuke s dvoma motormi: RX 450h – vlajková loď s plne hybridným systémom a RX 350 – so zážihovým šesťvalcom s objemom 3,5 l. Cenu ani termín zahájenia predaja sa nám zistiť nepodarilo.

Lexus RX F Sport

Lexus RX F Sport