Skoro o polovicu viac

Medziročný nárast predaja áut na alternatívne pohony o celých 41 % hovorí sám za seba. V októbri 2019 sa ich v Európe predalo 115 700 kusov, čo znamená, že takmer 10 % nových áut malo alternatívny pohon. Podľa analytickej spoločnosti JATO Dynamics to znamená, že stále viac zákazníkov začína akceptovať vyššiu cenu áut na alternatívne pohony, čo v kombinácii s fungujúcim spôsobom ich podpory zo strany jednotlivých štátov v konečnom dôsledku zvyšuje ich reálne predaje. 

Predaje áut na alternatívne pohony medziročne poskočili o 41 percent.

Najviac sa darilo klasickým hybridom, ktorých predaje medziročne poskočili o 29 %. Tým dominovala Toyota Corolla (11 123 ks), na druhej priečke skončil Yaris (9121 ks) a tretiu priečku obsadil crossover C-HR (8050 ks).

Kategóriu klasických hybridov suverénne ovláda Toyota.

Najväčší medziročný skok (+ 79 %) zaznamenali plug-in hybridné modely. V celkových číslach však veľa vody nenamútili. Najpredávanejším plug-in hybridom bolo Mitsubishi Outlander PHEV (2616 ks), druhú priečku obsadilo BMW 3  (2201 ks) nasledované modelom Mercedes-Benz E (2176 ks).

Plug-in hybridov sa  v októbri predalo menej, než elektromobilov. Najviac sa darilo Mitsubishi s modelom Outlander PHEV.

Medzi elektrickými autami sa v októbri najviac darilo elektromobilu Renault Zoe, pre ktorý sa rozhodlo 3453 zákazníkov. Chrbát mu kryl VW e-Golf (2961 ks), ktorému na krk dýchal Nissan Leaf (2898 ks).

zdroj: JATO Dynamics

Kategóriu elektrických áut ovládol Renault Zoe.