Teórie o klesajúcej popularite áut zo segmentu SUV a realita sa značne rozchádzajú. Minimálne to platilo v októbri 2019, kedy až 40 % všetkých nových áut v Európe tvorili SUV. Podľa analytikov spoločnosti Jato Dynamics za zvyšujúcimi sa predajmi áut tohto druhu stojí fakt, že do segmentu SUV prenikajú aj menšie crossovery. Tie tvorili v rámci celej skupiny SUV až 79 %. Často pritom dopyt po týchto autách podporujú aj samotné automobilky, ktoré stále častejšie crossovermi nahrádzajú kedysi populárne kombi verzie kompaktov, či dokonca malých mestských áut. Pre príklad nemusíme chodiť ďaleko. Škoda Fabia Combi taktiež čoskoro skončí na úkor nového crossovera Kamiq. Jato Dynamics uvádza, že každé desiate registrované nové vozidlo v Európe je niektoré z SUV modelov koncernu VW. A ktoré je najpredávanejšie SUV za mesiac október 2019? Volkswagen Tiguan.

Najpredávanejším SUV v Európe bol v októbri 2019 Volkswagen Tiguan. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Rumuni sa predviedli 

Od začiatku roka 2019 do konca októbra v Európe pribudlo 12,95 mil. nových áut. A aj keď ide o vysoké číslo, medziročne to znamená pokles o 0,8 %. Keď sa však pozrieme špeciálne len na október, ten si medziročne polepšil o 8,7 %. A nie je sa čomu čudovať, októbrové predaje sa medziročne zodvihli takmer vo všetkých európskych krajinách, pričom len na európskych cestách pribudlo v októbri až 484 400 nových SUV. Najväčší nárast počtu predaných nových áut však zaznamenali v Rumunsku, kde medziročne vyskočili o neuveriteľných 57,3 % (na 10 649 ks).

Najviac medziročne poskočil rumunský trh. Popularitu SUV tam dvíha najmä Dacia Duster.

Zabrala aj elektrika

Medziročne stúpol aj predaj elektrifikovaných áut. V prípade plug-in hybridov to bol až 79-percentný nárast, pri elektrických autách to bolo 32 % a hybridy medziročne poskočili o 29 %. V októbri sa v Európe teda predalo 115 700 ks elektrifikovaných áut, čo znamená medziročný nárast presne o 41 %.

Najpredávanejším ekologickým plug-in hybridom je paradoxne tiež SUV - Mitsubishi Outlander PHEV.

zdroj: JATO Dynamics