Fisker je len ďalším neúspešným výrobcom elektromobilov.

Automobilka však do roku 2011 vyčerpala iba 192 miliónov dolárov (141,7 miliónov eur). Vláda ďalšie čerpanie finančných prostriedkov musela zastaviť, pretože Fisker neplnil dohodnuté podmienky.

Podpora bola určená najmä na znovuotvorenie továrne General Motors v štáte Delaware. Fisker však získané peniaze na tento účel nepoužil. Namiesto toho vyrábal svoj typ Karma vo Fínsku.

Fisker nie je prvá automobilka, ktorá čerpá od rôznych vlád finančné prostriedky na výrobu elektromobilov. Ukazuje sa však, že ani napriek masívnej podpore mnoho automobiliek nedokáže s "ekologickými" autami preraziť.

Karma je síce po dizajnovej stránke veľmi pekné auto, no jeho predaje sú veľmi slabé.

Fisker plánoval ročne vyrobiť až 100 000 kusov elektromobilov. Realita však bola taká, že na domácom trhu v USA sa ročne predalo len niekoľko stoviek vozidiel. Dokopy ich tam Fisker predal zhruba 1600. Jeho produkcia dosiahla 2500 kusov. Od polovice minulého roka však automobilka nevyrobila ani jeden elektromobil.

Vláda USA si na pohľadávke voči spoločnosti Fisker musela odpísať dosť veľkú stratu. Ide o druhú najväčšiu stratu počas zastávania prezidentského úradu Barackom Obamom. USA prišli o 139 miliónov dolárov (102,6 milióna eur) potom, ako svoju pohľadávku predali spoločnosti Hybrid Technology za 25 miliónov dolárov (18,4 milióna eur). Krátko predtým však získali z úveru späť 28 miliónov dolárov (20,7 milióna eur).

Automobilka na súde požiadala o ochranu pred veriteľmi. Spoločnosť Hybrid Technology tvrdí, že odkúpenie pohľadávky je prvým krokom k obnoveniu výroby elektromobilov Karma.

Zdroj: trend.sk

Prečítajte si aj:  Chceli by ste Fisker Karma ale nie ako elektromobil? Firma Destino má riešenie!