Technici Ford Europe prišli so zaujímavým zlepšovákom. Na nový Focus ponúkajú s automatickými ochrnanými lištami. Nový chránič hrán dverí od spoločnosti Ford je prvým aktívnym systémom, ktorý zabráni vzniku nákladných preliačin a škrabancov a vytvára štít na ochranu susedných vozidiel.


Chránič hrán dverí bude mať premiéru v januári 2012 na Forde Focus III. generácie, ktorý sa tento rok dostal do predaja. Po otvorení dverí sa vysunie ochranný kryt, ktorý vytvorí štít a zabráni poškodeniu laku a karosérie. Výskum ukázal, že 72 % rodín s autami vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku a Veľkej Británii má skúsenosti s preliačinami alebo poškriabaním dverí svojho auta.

TopSpeed.sk nápadu tlieska. No podstatne viac by potešilo riešenie, ktoré ochráni naše dvere, nie ich hrany. Tento sytém sa o celistvosť svojich dverít nedokáže postarať. Oveľa viac než drobné odreniny na hranách všetkých štvú preliačiny a odreniny laku na samotných dverách...
Malou iróniou je, že ochranná lišta pomôže podstatne viac susedným autám, ako vám...

Malou iróniou je, že ochranná lišta pomôže podstatne viac susedným autám, ako vám...

Ford predstavuje prvok na predchádzanie vzniku preliačin a škrabancov, ktoré sa stali nákladnou a otravnou súčasťou života v Európe – domova asi najužších ulíc a najužších parkovacích miest na celom svete. „Chránič hrán dverí bude jedným z tých prvkov, o ktorých si myslíme, že si pri nich zákazníci povedia: „Prečo už to niekto nevymyslel skôr?“, hovorí Matthias Tensing, systémový inžinier vývoja produktov. „Bude predstavovať úľavu pre rodičov s deťmi na zadných sedadlách a vlastne každého, kto potrebuje zaparkovať na úzke miesto.“ Chránič hrán dverí od spoločnosti Ford poskytuje pre týchto majiteľov áut ochranu proti poškodeniu. Po otvorení dverí, kým je medzera menšia ako 150 mm, sa úplne rozvinie do ochrannej pozície. Tento prvok poskytuje ochranu pred viac ako 90% rôzne umiestnených prekážok pre predné dvere a 85% pre zadné dvere.

Ochranná lišta sa dokáže schovať za neuveriteľných 60 milisekúnd, takže dvere možno naďalej zavrieť klasickým švihom

Ochranná lišta sa dokáže schovať za neuveriteľných 60 milisekúnd, takže dvere možno naďalej zavrieť klasickým švihom

Ponúka maximálnu ochranu s minimálnym dopadom na hmotnosť a neovplyvňuje existujúce mechanizmy alebo ochranné prvky chrániace pri bočnom náraze. Chránič hrán dverí sa zasunie len za 60 milisekúnd, aby bolo možné dvere zatvoriť aj zabuchnutím a obsahuje spojkový mechanizmus, ktorý zabraňuje poškodeniu v prípade, že klapka bude pri návrate zablokovaná. Prvok využíva špeciálnu gumovú zmes, ktorá vydrží tisícky cyklov použitia a pri zasúvaní na miesto vytvára minimum hluku. Ochranný kryt môžu nároční používatelia ľahko a rýchlo odstrániť a náhradný diel jednoducho zacvaknúť na miesto.


„Malé odreniny a škrabance, ktoré vzniknú ako dôsledok otvorenia dverí do prekážky, alebo po náraze otvorených dverí iného auta, môžu byť pre majiteľov vozidiel frustrujúce – často sú príliš malé, aby sa na ne vzťahovalo poistenie, ale zároveň sú drahé na zaplatenie opravy z vlastného vrecka majiteľa vozidla,“ hovorí Matthew Avery, vedúci výskumu havárií a bezpečnosti v spoločnosti Thatcham, výskumnom centre poistenia a opráv motorových vozidiel vo Veľkej Británii. „Nový chránič hrán dverí od spoločnosti Ford je vynikajúcou novinkou na prevenciu týchto nepríjemných preliačin a škrabancov. Akýkoľvek systém, ktorý dokáže znížiť riziko poškodenia vlastného alebo cudzieho vozidla, je hodný uznania, ale ten, ktorý funguje tak účinne a bez vplyvu na vzhľad alebo výkon, je zvlášť pozoruhodný.“

Chránič sa zasunie za 60 milisekúnd. Dvere je tak možné zabuchnuť. Spojkový mechanizmus zabraňuje poškodeniu v prípade, že klapka sa zablokuje. Chránič je gumovej zmesi, ktorá vydrží tisícky cyklov použitia a vytvára minimum hluku.

TopSpeed.sk tomtu nápadu tlieska. No zároveň je treba uviesť, že podstatne viac by nás potešilo riešenie, ktoré chránilo pred buchnátmi naše auto. Ani Nový Ford Focus sa totiž o celistvosť svojich dverí po rane od iného auta nedokáže postarať. Je isté, že oveľa viac než drobné odreniny na hranách dverí všetkých štvú veľké preliačiny a odreniny laku na samotných dverách...